Koronavirus

Očkovaní mohou od zítra snadněji cestovat

Naočkovaní, kteří cestují do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, nebudou muset absolvovat po příjezdu negativní test na koronavirus. Na Twitteru to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

„Od 4. 5. bude platit, že kdo má alespoň 14 dní po druhé dávce, může se vracet z ,červených‘ a ,oranžových‘ zemí bez testů či karantény. Je to první krok k obnovení běžného cestování. Další kroky budou následovat,“ napsal šéf české diplomacie na sociální síť.

Velká část států ovšem spadá do tmavě červené kategorie, jsou to tedy země s vysokou mírou rizika a pro ty se nic nemění.

Ostatní lidé pak musí absolvovat antigenní nebo PCR test. Konkrétně při návratu z červených zemí musí lidé podstoupit PCR test nejpozději pět dní po příjezdu, při příjezdu z oranžových států pak PCR či antigenní test ve stejném termínu.

K „oranžovým“ státům se středním rizikem se pak konkrétně nyní v Evropě řadí Portugalsko, Finsko, Irsko nebo Island. Červené státy s vysokým rizikem jsou například Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Itálie či Dánsko.

K tmavě červeným státům se pak řadí například Chorvatsko, Francie, Velká Británie, Polsko, Srbsko, Ukrajina nebo Maďarsko a také všechny země mimo EU.

Mapa zemí podle míry rizika nákazy.

Mapa zemí podle míry rizika nákazy.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zdroj článku: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button