Koronavirus

Nouzový stav má trvat další měsíc. Vláda požádá Sněmovnu o jeho prodloužení

Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní. O schválení návrhu vládou informoval v pondělí odpoledne vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nynější stav nouze vyhlášený kvůli COVID-19 končí 28. března. Ve Sněmovně vláda zatím podporu vyjednanou nemá.

Hamáček dopoledne varoval před razantním uvolněním opatření. Česko by mělo podle něj využít toho, že opatření v posledních týdnech epidemii zpomalila. Věří, že se na prodloužení kabinet s poslanci dohodne.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona.

Podle vicepremiérky Aleny Schillerové vláda možná požádá o prodloužení nouzového stavu o maximálních třicet dnů. Sněmovna dříve opakovaně kývla na kratší dobu.

Nyní se už ovšem vláda nemůže spolehnout na KSČM, v jejímž poslaneckém klubu už převažuje názor odpůrců nouzového stavu v čele s poslancem Zdeňkem Ondráčkem. Ten chce vystřídat šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, jenž před vznikem vlády dohodl s premiérem Andrejem Babišem toleranci komunistů vůči jeho kabinetu.

S případným nařízením častějšího testování ve firmách chce vicepremiér Karel Havlíček počkat ještě na vyhodnocení jednoho kola testů

Podniky s více než 250 zaměstnanci musely první kolo testování dokončit do 12. března, středně velké firmy měly na otestování všech pracovníků čas do 15. března. Společnosti s 10 až 49 lidmi do 26. března. Testování je povinné i pro veřejný sektor.

Zdroj: Prima CNN, Idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button