Koronavirus

Neměla roušku. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Závěr videa vyvolal největší kritiku. Skupina pěti až šesti policistů tvrdě zakročila proti ženě, která pravděpodobně popíjela v blízkosti zahrádky pivního baru a neměla nasazenou roušku či respirátor. Stejně jako muž, který zákrok natáčel, se nechtěla identifikovat.

Po několika minutách skupina policistů svalila ženu na zem. „Děcko mi tam brečí,“ křičela na ně, zatímco se ji snažili spoutat. „Neklekejte jí na tu hlavu před malým dítětem, sakra, to děcko brečí,“ vykřikoval muž, který zásah natáčel. „Vy nemáte doma rodiny? Jak by se na to dívaly?“ pokračoval. Podle něj se jednalo o policejní šikanu.

Autor videa, který jej sdílel na Facebooku, tvrdí, že policisté matku malého dítěte odvezli na služebnu a dítě na místě nechali. On sám prý skončil na služebně také. Zasahující hlídka se hájila tím, že žena kladla odpor, proto byl podle nich tvrdý zásah nutný. Příspěvek byl kolem středečního poledne sdílen už téměř 25tisíckrát a je také hojně komentovaný.

Kouření venku? Ministerstvo nemá jasno
K incidentu došlo za ostravským pivním barem Frisco. Městští policisté nejdříve zastavili muže, který se procházel se svou přítelkyní a neměl nasazený respirátor, protože zrovna kouřil. Podle strážníků tak porušil vládní opatření, podle něhož je od března nutné používat ochranu dýchacích cest i v zastavěných částech obcí. Několik minut poté zastavili také zmíněnou matku dítěte.

Muž se pravděpodobně odmítl na vyzvání městské policie identifikovat a celý incident natáčel. Jeho přítelkyně v pozadí na policistu pokřikovala. Autor videa se následně začal u strážníka domáhat dvoumetrového rozestupu, který si vyložil jako vládní nařízení. U rozestupů se však jedná pouze o doporučení.

„Nevidím jediný důvod, proč bych vám měl občanku dávat. Nemáte respirátor, máte obyčejnou chirurgickou roušku,“ osočil městského policistu. Nutnost nosit respirátory se přitom vztahuje pouze na interiéry. Pro exteriéry je podle opatření postačující chirurgická rouška, nikoliv však látková.

Příslušník městské policie následně zavolal kolegům ze státní policie kvůli identifikaci muže a několikaminutová hádka pokračovala. „Nemáte žádné ochranné rukavice. Jak já mám vědět, kolik občanek jste dneska posbíral. Jak mám vědět, že na nich nepřenášíte ten vir. Ten vir je zabiják,“ vysvětlil autor videa, proč odmítl předložit svůj občanský průkaz.

Myslí si také, že žádné vládní nařízení neporušil. Podle policistů se ale na kuřáky nevztahuje výjimka. Ministerstvo zdravotnictví na otázku, zda je muž v právu, nedokázalo odpovědět. Podle resortu záleží na tom, jak si policie jednotlivé případy vyloží. „Vymáhání je na policistech. Jejich výklad opatření je podstatný,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Barbora Peterková.

V současné době by měl být zákrok přezkoumáván. Kontrolu nařídilo vedení Městské policie Ostrava.

Zdroj: Prima CNN, Facebook

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button