Koronavirus

Některá opatření jsou komická. Začíná se vytrácet svoboda, myslí si Rychetský

Vláda v rámci boje s pandemií učinila některé neuvážené kroky, kvůli kterým ztrácí důvěru společnosti. V Partii Terezie Tománkové to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kabinet Andreje Babiše (ANO) podle něj dělá rozhodnutí, která jsou lehká a pohodlná. Některá opatření jako zákaz zpěvu prý zase působí komicky.

Nedůvěra ve vládu podle Rychetského pramení také ze smutných covidových statistik. „V okolí každého někdo umřel. Způsobuje to ve společnosti nedůvěru k tomu, jestli tento stát, tato vláda, je schopná společnost ochránit,“ sdělil Rychetský.

Zároveň však příliš nesouhlasí s demonstracemi proti vládním opatřením. „Těžko mám pro to pochopení, my jsme si vládu prostě takto zvolili,“ řekl předseda Ústavního soudu.

Výsledky Babiše a spol. v boji s pandemií jsou však podle něj tristní. Některá opatření označuje jako lapsy. „Vláda se ukvapila, když zakázala bohoslužby. Zákaz zpěvu byl komický, to samé že si můžu u okýnka koupit něco do kelímku, ale nemůžu si to vypít. To byly lapsy. To byly neuvážené kroky, které neposílí důvěru,“ sdělil v Partii.

„Vláda dělá kroky, které jsou lehké, pohodlné. Zavřít školy, to je něco, co ji moc nestojí. Zavřít fabriky si netroufla. Přitom do těch firem jezdí tisíce lidí každý den prostředky MHD – tam si myslím, že je největší riziko největší – to vláda z úzkoprsých důvodů neudělala,“ dodal.

Je však podle něj možné, že s některými opatřeními budeme žít až do konce roku. „Předpokládám, že se snad dočkáme doby, kdy ta opatření bude možné zcela zrušit. Já prostě nevylučuji, že budeme takto žít dlouho, dlouhou dobu. Obávám se, že třeba do podzimu, do konce roku,“ vysvětlil Rychetský.

Vážně bere zároveň obavy některých občanů o ztrátu svých svobod. „Získat svobodu není jednoduché. Když se to podaří, tak mají lidé pocit, že je to samozřejmost, až když o ni přijdou, tak v ten okamžik začnou litovat. Já si myslím, že mají pravdu ti moji kolegové, kteří začínají mít strach, že se svoboda vytrácí,“ řekl.

 

Pavel Rychetský

Pavel Rychetský
Zdroj: Profimedia.cz

 

Zdroj: Prima CNN, Profimedia

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button