Koronavirus

Nákupní centra jsou bezpečná, ukázal expertní posudek. Otevřete je, volají podnikatelé

Otevřete obchody, apeluje na vládu Asociace nákupních center. Dokonce si nechala vypracovat expertní posudek. Vědci provedli desítky stěrů v nákupním centru v Olomouci, včetně těch z rukou prodavaček nebo ze vzduchotechniky. A koronavirus nenašli.

Vědci zjišťovali výskyt koronaviru například na tlačítkách ve výtazích, madlech na eskalátorech, klikách na toaletě nebo třeba na nákupních košících a vozících v nákupním centru v Olomouci. A podle experta na molekulární genetiku Omara Šerého koronavirus nikde nenašli.

„Infikovat se zde nemohl z povrchu nikdo. Prošlo tam mnoho tisíc lidí za den a schválně se tam neuklízelo. Uklízečky přišly až po naší večerní návštěvě, takže výsledek pokládám za velmi relevantní,“ popsal neurobiolog Šerý, který vědce vedl.

Žádný koronavirus podle něj nebyl nalezen ani při stěru samoobslužných pokladen. Lidé se jich přitom dotýkají ve velkém a bez rukavic. „Na display sáhly za ten den stovky lidí, kteří si před tím sahali na roušky a ještě si je během nákupu upravovali,“ podotkl Šerý.

Vědci se zaměřili také na vzduchotechniku. Ani tam ale koronavirus nebyl. A jejich pozornosti neunikly ani ruce pokladních. Stěry provedli celkem u šesti z nich.

Obchody se otevřou, až začnou čísla klesat

V supermarketu, kde průzkum probíhal celý den, zaplatilo přes tři tisíce lidí a odhadem tisíc dalších jim dělalo doprovod. Proto je podle Šerého otevřít obchody bezpečné. „Opravdu si myslím, že v současné chvíli je možné otevřít obchody s tím, že budeme dodržovat všechna opatření,“ je přesvědčen expert na molekulární genetiku.

Podle předsedy Asociace nákupních center Jana Kubíčka by se nákupní centra měla otevřít. „Ubezpečilo nás to v tom, co říkáme. Maloobchod a nákupní centra jsou bezpečná a apelujeme na vládu, aby je otevřela,“ naléhá Kubíček.

„Je pravdou a tedy musím potvrdit to, že obchody zejména v nákupních centrech nefigurují v těch žebříčcích potencionálního rizika příliš vysoko,“ uznal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že až čísl nakažených začnou klesat, opět navrhne vládě, aby malé obchody znovu otevřela.

Vědec Omar Šerý provedl podobný výzkum koncem loňského roku na jedné z největších pošt v České republice. Ani tam se koronavirus neprokázal.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button