Koronavirus

Na ulici musíte mít roušku, i když jste zcela sám, trvá na svém Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný trvá na tom, že člověk musí mít nasazenou roušku, i když je na ní zcela sám. „Jakékoli další výjimky nejsou vhodné,“ řekl Blatný při odpovědi na interpelaci Vojtěcha Munzara. „Koho chrání moje rouška, když jdu po ulici sám?“ ptal se Blatného poslanec ODS.

Je to to naprosto jasné, striktní pravidlo, které je ale dočasné, zdůraznil ministr. „Jakkoli rozumím vaši logické argumentaci, je to nastaveno takto,“ trvá neoblomně na svém Blatný.

V zastavěné části obce, čímž se rozumí i třeba městský park, je povinné nošení chirurgických roušek či respirátorů. Ve veřejné dopravě a v obchodech rouška nestačí. Povinný je respirátor.

Firmy musí samy zajistit testování, řekl ministr

Blatný čelí otázkám poslanců při ústních interpelacích. „Zaměstnavatel je povinen zajistit testování pro své zaměstnance, nikoli tím, že je pošle na veřejné místo,“ řekl ministr. Vzhledem k množství otázek, které si poslanci na Blatného připravili, se to dá nazvat i jako křížový výslech.

Poslankyně Trikolóry se Blatného ptala, zda je dostatečně zajištěna prevence před covid-19 a zda by nebylo dobré, aby covid pozitivní dostávali kromě esemesky, že jsou pozitivní, také informaci, jaké léky mají užívat. Ptala se ho na i vitamíny C a D jako prevenci. „Podávání toho vitamínu může být prospěšné,“ řekl Blatný o vitamínu D.

Blatný proti odebírání mimin covid pozitivním matkám

První místopředsedkyni Pirátů Olgu Richterovou zajímal názor Blatného na odebírání miminek covid pozitivním matkám krátce po porodu. „Já jsem se setkala s několika alarmujícími případy odebrání dětí covid pozitivní matce,“ řekla Richterová.

„V žádném případě nedoporučujeme paušální odebírání novorozenců covid pozitivním maminkám,“ odpověděl jí Blatný. Je podle něj třeba podpořit v co nejširší míře kontakt mezi matkou a novorozencem.

Richterová odpověď ocenila, ale upozornila ho, že takové odebírání novorozenců maminkám se v některých nemocnicích děje. „Slyším to od vás poprvé,“ opáčil ministr. Když o tom ministerstvo získá konkrétní poznatky, bud to podle něj řešit.

Respirátory KN95 jsou dostatečné

Poslanci si na ministra zdravotnictví připravili téměř dvě desítky otázek. Poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská se zeptala ministry na čínské respirátory KN95. „Chrání před prachem, nechrání před kapénkami,“ řekla Golasowská. Upozornila, že čínské respirátory nesplňují evropské standardy. „Máte pravdu, že ty normy nejsou identické, my jsme je vyhodnotili jako dostatečné,“ opáčil poslankyni Blatný. Prokazatelně podle něj poskytují lepší ochranu než rouška.

Petr Bendl z ODS se plánuje zeptat ministra zdravotnictví na odvolání hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Důvody zatím Blatný nevysvětlil.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button