Koronavirus

Na klíčové hranici pořád nejsme, varuje Babiš. Před zahrádkami musíme vyřešit školy

Na klíčové hranici pořád nejsme, varoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO). Upozornil, že před otevřením restauračních zahrádek musí vláda vyřešit školy. Prioritou je zavedení PCR testů ve školách a vrácení všech žáků a studentů do lavic. „Musíme jít postupně a být obezřetní. Stále jsme incidenci nesrazili, jde to strašně pomalu. Jsme jen na 131 a stále jsou tu tisíce nakažených. Podívejte se na Izrael, mají naočkovanou většinu populace a stále jsou velice obezřetní. Nemůžeme si teď říct, že jsme z toho venku,“ varoval v Novém dni Andrej Babiš.

Podle něj je epidemie v Česku na dobré cestě, ale nesmíme klesající tendenci pokazit. „Musíme se poučit z chyb z minulého roku, jako byl Karlův most, návrat z Chorvatska bez ničeho a tak dále. Je velká šance to zvládnout, ale jde to pomalu, a proto prosím všechny, aby stále vnímali pravidla jako tři R a další. Vir je tu s námi, asi dlouho i bude. Ještě jsme ho neporazili,“ zdůraznil premiér.

Děti konečně musíme dostat do školy

Před restauračními zahrádkami jsou pro něj prioritou v rozvolňování školy. „Děti už konečně musíme dostat do školy. Problém je, že v pondělí pouštíme obchody, pustili jsme služby a děti stále mají omezení. Vím, že výdejní místa u restaurací nefungují ideálně, ale zahrádky nejsou priorita,“ upozornil Babiš s tím, že co nejdříve vláda musí zavést PCR testy ve školách a vyřešit, kdy skončí rotační výuka, aby se do lavic vrátili všichni žáci.

„Rotace je problém, obtěžuje všechny. Ministr školství Robert Plaga s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem musí urychleně předložit projekt, kdy skončí rotace a jakým způsobem bychom mohli ve školách testovat PCR,“ upozornil předseda vlády.

Šéf resortu zdravotnictví podle Babiše musí připravit i rozvolňování sportu, kultury a další očkovací strategii. „Arenberger má před sebou obrovské výzvy. Ministr má být i manažer, i když je tam nový a má nové náměstky. Ale musí řídit a komunikovat. Ne každý den ale jde o optimální a důležitou komunikaci, kterou je potřeba lidem sdělit, a hlavně neměnit názor a informace,“ řekl premiér na účet Arenbergera, který před měsícem vystřídal ve funkci Jana Blatného.

Nový ministr zdravotnictví podle Babiše ale komunikuje rád. „Je to důležité. Snažím se členy vlády přesvědčit o tom, aby komunikovali, až vláda rozhodne. Aby své myšlenky nedávali do mediálního prostoru, a pak vláda rozhodne nějak jinak a je z toho problém,“ podotkl premiér v Novém dni.

 

zdroj článku: cnn.iprima.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button