Koronavirus

Můžeme zakázat cestování mezi kraji, řekl Blatný. Rozhodne se v pondělí

Vláda v pondělí projedná zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Ministr Jan Blatný (za ANO) to ve čtvrtek řekl v České televizi.

Efekt stávajících nařízení se podle Blatného zastavil. Příčinu vidí v rychlejší britské variantě viru, anebo polevení v jejich dodržování.

„Je potřeba udělat všechno pro to, aby se zpomalilo šíření té rychleji se šířící varianty. Proto je nezbytně nutné výrazně dodržovat ta opatření. Je možné přistoupit k dalším zpřísňujícím opatřením. Jedním z nich je další omezení mobility lidí, například mezi kraji,“ prohlásil šéf resortu zdravotnictví.

O podobném nařízení se uvažovalo už v nedávné minulosti. Epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula mluvil o omezení pohybu do určité vzdálenosti od místa bydliště. Kabinet Andreje Babiše (ANO) to tehdy odmítl. Předseda vlády v pátek ráno možné utažení šroubů komentovat nechtěl.

Selhávání dosavadních restrikcí Blatný zmínil i na čtvrteční tiskové konferenci. „Necestujme po republice, setkávejme se co nejméně a když už se musíme setkat, používejme ochranné prostředky. To je všechno. Ať si o epidemii myslíte cokoliv, je tady. A neovlivníme ji politikou, ale naším chováním,“ vyzval ministr.

Proti nápadu Blatného už se vymezili někteří politici nejenom z opozice. „Případné omezení pohybu mezi kraji nemá žádnou logiku. Další zpřísňování bez jasného důvodu a bez opory v datech jen zvyšuje frustraci,“ nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala.

 

Případné omezení pohybu mezi kraji nemá žádnou logiku. Další zpřísňování bez jasného důvodu a bez opory v datech jen…

Zveřejnil(a) Petr Fiala dne Pátek 5. února 2021

Příliš se nepozdává ani ministru vnitra a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD). „K dalšímu utažení zákazu pohybu, jak navrhuje ministr Blatný. Nejdřív pojďme lidi motivovat, ať dodržují stávající opatření, než zpřísníme, ministerstvo vnitra má připravené varianty,“ vzkázal Hamáček.

Potenciálním zpřísněním omezení pohybu se zabývají i experti. „Jednají o tom všechny odborné skupiny ministerstva, bude o tom v pondělí jednat i vláda,“ dodal Blatný v České televizi.

Plány ministra zdravotnictví by mohlo narušit rozhodování o prodloužení nouzového stavu. Komunisté se v pátek shodli, že kvůli nesplnění podmínek ze strany vlády už její další žádost nepodpoří. Kabinet tak bude muset shánět hlasy u opozice. Stav nouze zatím platí do 14. února.

Zdrin: Tn.cz

Související články

7 komentářů

  1. Благодарим за регистрацию - это было восхитительно и приятно, всего самого доброго и наилучшего http://sars-cov.cz 19847386677485 8285668 napsal:

    Steven Adler

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button