Koronavirus

Musíme vědět, kdo už byl očkovaný. Ať už na papíře nebo čipu, navrhuje Prymula

Vláda musí podle exministra zdravotnictví Romana Prymula do budoucna zvažovat, jak označit občany, kteří už se nechali očkovat koronavirovou vakcínou. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové, kde navrhl, že by se lidé mohli prokazovat papírem či čipem. Právě atribut čipu provází řadu konspiračních teorií v souvislosti s koronavirovými vakcínami i pandemií jako takovou.

„To, co se diskutuje, je nějaká informace o tom, zda byl člověk očkován. Ať už na papíře nebo na čipu,“ řekl mimoděk Prymula pro CNN Prima NEWS, zatímco diskutoval s biochemikem Janem Trnkou a šéfem praktických lékařů Petrem Šonkou o koronavirových opatřeních a vakcinaci v Česku.

Exministr zdravotnictví své vyjádření dále nerozváděl. Je proto možné, že tím omylem nahrál na smeč koronavirovým konspirátorům, kteří věří domněnce, že pandemie vznikla cíleně a že je jen prostředkem světových elit, kteří chtějí ovládnout a „očipovat lidstvo“ V plošné označování jednotlivých občanů světa čipem věří také ortodoxní křesťané, podle kterých lidé za soumraku světa nebudou moci bez označení na pravé ruce či čele prodávat a nakupovat.

Také ve světě už probíhá diskuze o tom, čím se budou očkovaní lidé prokazovat ve veřejných prostorech. Letecké společnosti už uvažují o zavedení takzvaných covid pasů, což by mohly být aplikace v telefonu, pomocí kterých by lidé dokázali, že jsou očkovaní.

S konkrétním příkladem takových vackinačních pasů už vyrukovala švýcarská nezisková společnost The Commons Project, se kterou spolupracuje i Světové ekonomické fórum. Ženevská firma už pracuje na mobilní aplikaci CommonPass, která by umožnila nahrávaní údajů o vakcínách a sbírala by data i o provedených testech.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je ale taková myšlenka v praxi neproviditelná. „Když se dozvíte, že je člověk očkovaný, může být i přesto nosičem viru a covid pas tak nebude nic znamenat. Země, které to budou brát vážně, nechají cestovatele prokázat i negativním testem,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button