Koronavirus

Ministr zdravotnictví Arenberger: Vládě navrhnu omezení setkávání lidí

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pondělí vládě navrhne, aby se nadále omezilo setkávání lidí na dva venku a na dva uvnitř. Informovala o tom Česká televize

Už v pátek Arenberger uvedl, že větší shromažďování může být riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

„Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je opravdu z medicínského hlediska lepší a budeme respektovat to, co chce skupina MeSES, že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidé uvnitř, dva venku. A uvidíme, jak se na tom dohodnou právníci,“ řekl už v pátek v Interview ČT 24 Arenberger. Rozhodnutí právníků nechtěl předjímat.

Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.

Pokračuje pozitivní trend

Na páteční tiskové konferenci Arenberger zmínil, že pokračuje pozitivní trend a snižují se počty nakažených, nových pacientů v nemocnicích. „Stále jsou ale patrné mezikrajové rozdíly,“ dodal s tím, že reprodukční číslo zůstává na 1,8.

Laboratoře v Česku v pátek odhalily 4791 nových případů koronaviru, nejméně v pracovní den od 7. prosince. V mezitýdenním srovnání bylo pozitivních téměř o tisícovku více, minulý pátek byl ale svátek. Oproti čtvrtku je denní nárůst nových případů nižší asi o 500. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl pod 6000, v pátek jich bylo v nemocnicích podle dat ministerstva 5861, asi o 400 méně než předchozí den. Nižší je i počet pacientů ve vážném stavu, v pátek jejich počet klesl na 1287.

V nemocnicích je s covidem nejméně lidí od poloviny února. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva ale nezahrnují pacienty nevykazující po deseti dnech příznaky covidu-19, takže počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou vyšší, ale i ty klesají. Ráno bylo v českých zdravotnických zařízeních volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2262 neobsazených postelí.

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování přes dva miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Alespoň jednu dávku dostalo přes 1,34 milionu lidí, obě potřebné dávky má 692 274 obyvatel Česka, kde žije 10,7 milionu lidí. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci k pátečnímu večeru přesně 2 036 800 dávek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo přes 64 tisíc. Za pátek eviduje ministerstvo 59 463 očkování.

V pondělí se v celém Česku s výjimkou Děčínska vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol. Začnou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy budou střídat po týdnu ve výuce doma a ve škole. Druhá polovina nastoupí do školy v dalším týdnu. Běžná prezenční výuka se obnoví i ve speciálních školách a v malotřídkách.

 

Zdroj: denik.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button