Koronavirus

Maláčová: Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sklidila kritiku za nedělní vyjádření, že ani druhá světová válka nezpůsobila takové škody na vzdělávání dětí jako současná pandemie koronaviru. Prohlásila to v pořadu Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News v diskusi s poslancem ODS Janem Skopečkem (ODS), který takové vyjádření označil za neuvěřitelné a ministryni vyzval k omluvě.

Maláčová poté uvedla, že rozhodně nechtěla zlehčovat utrpení za druhé světové války a její oběti. Jen tím podle svých slov poukázala na to, že ani válka nevedla jako nyní k tak dlouhému uzavření škol pro většinu žáků a studentů.

„Celá země stojí. Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Žádná jiná situace nám nezastavila fakt, že děti chodily do škol,“ uvedla Maláčová v televizní debatě.

Na základě rozhodnutí vlády jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Zbytek studentů byl naposled ve škole loni 18. prosince. Po vánočních prázdninách už nastoupil na distanční výuku.

Vyjádření Maláčové vzbudilo kritiku politiků či novinářů na sociálních sítích, kteří ji vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších.

„Řekl bych, že paní ministryni chybí hodiny dějepisu ještě víc než současným žákům,“ konstatoval na twitteru například europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Můj výrok mířil k zavřeným školám. Já jsem ta poslední, kdo by chtěl zlehčovat utrpení za 2. světové války a dehonestovat její oběti. Ale zavřené školy jsou katastrofa, celý rok je pro děti nenahraditelný,“ uvedla poté Maláčová na twitteru. Považuje za důležité najít způsob, jak vrátit děti do škol, a přitom nezhoršit pandemii.

Kritici si ale myslí, že její výrok byl hloupý a neuctivý vůči nejhorší tragédii moderní historie, a měla by se za něj omluvit.

Finanční motivace pro lidi v karanténě a izolaci

Vláda bude podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jednat v pondělí o finanční motivaci lidí, aby se nevyhýbali karanténě či izolaci. Ve hře je příspěvek nebo vyšší nemocenská. Maláčová to uvedla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Poslanec a ekonomický expert opoziční ODS Jan Skopeček se k záměru staví rezervovaně.

Vyjádření Maláčové vzbudilo kritiku politiků či novinářů na sociálních sítích, kteří ji vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších. „Řekl bych, že paní ministryni chybí hodiny dějepisu ještě víc než současným žákům,“ konstatoval na twitteru například europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Můj výrok mířil k zavřeným školám. Já jsem ta poslední, kdo by chtěl zlehčovat utrpení za 2. světové války a dehonestovat její oběti. Ale zavřené školy jsou katastrofa, celý rok je pro děti nenahraditelný,“ uvedla poté Maláčová na twitteru. Považuje za důležité najít způsob, jak vrátit děti do škol, a přitom nezhoršit pandemii. Kritici si ale myslí, že její výrok byl hloupý a neuctivý vůči nejhorší tragédii moderní historie, a měla by se za něj omluvit.

Příplatek k nemocenské, který by měl dle ministryně podpořit ochotu jít na stanovený počet dnů do karantény, by mohl být podle Maláčové 375 korun denně, ale s tou podmínkou, aby nikdo nedostal víc než dřívější průměrný výdělek. Jinou variantou je růst nemocenské z nynějších 60 procent na 90 procent. Většina členů kabinetu podle Maláčové bonus v současnosti podporuje.

Skopeček by chtěl znát data, zda motivace lidí klesá po první, druhé nebo třetí karanténě. „Nemůžeme z toho zase udělat plošné opatření,“ řekl v televizní debatě. Obává se také demotivace lidí chodit do práce, byť by mohli. Bonus naopak podporují opoziční Piráti, podle jejich předsedy Ivana Bartoše by na něj měli mít nárok i osoby samostatně výdělečně činné.

Maláčová a Skopeček se v shodně postavili proti případnému omezení cestování mezi kraji, o němž mluvil tento týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Maláčová si neumí představit kontroly, zda se restrikce dodržují. Skopeček pokládá nápad na takové omezení mobility za šílený.

„Cílem toho (omezení cestování) by bylo zakázat lidem jezdit na hory, to je ten problém,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Komunisté proti tomu podporují otevření lyžařských středisek, nyní podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa vládne na horách chaos. „Jestli tam bude nějaký systém, nemůže vzniknout nic špatného,“ řekl v debatě České televize. Omezit cestování na určitou vzdálenost pokládá vzhledem k velikosti Česka za nemožné.

Maláčová se postavila proti rozvolňování restrikcí, vývoj epidemie nepokládá za dobrý. Prodloužení nouzového stavu je podle ministryně nutné. Vláda ale pro to zatím nemá ve sněmovně podporu. Komunisté, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují, ohlásili, že další prodloužení stavu nouze nepodpoří. „Budeme vyjednávat se všemi politickými stranami, které vyjednávat chtějí,“ řekla Maláčová. Podle Skopečka měl kabinet dost času připravit nástroje, aby nouzový stav nebyl v zemi nastálo. Postoj ODS k očekávané vládní žádosti o sněmovní souhlas s prodloužením nouzového stavu v úterý projedná stranický poslanecký klub, dodal.

Hamáček předpokládá, že vláda požádá sněmovnu o dalších 30 dnů. „Máme čas do čtvrtka,“ uvedl k dalším vyjednáváním. Bartoš se šéfem STAN Vítem Rakušanem chtějí ještě před pondělní schůzí vlády jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). V otevřeném dopisu s žádostí o svolání debaty předsedů všech sněmovních stran ještě před čtvrtečním jednáním dolní komory o prodloužení nouzového stavu se na ministerského předsedu obrátil lídr lidovců Marian Jurečka, sdělila KDU-ČSL v tiskové zprávě. Je podle něj nutné vyhodnotit, které restrikce mají smysl a které jsou zbytečné.

Zdroj: Lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button