Koronavirus

Lékaři čekají na odměny kvůli covidu. Blatného náměstci si mezitím rozdělili statisíce

Zatímco lékaři a zdravotnický personál stále čekají na slibované prémie za zvládnutí podzimní vlny koronaviru, vysocí státní úředníci si už finanční odměny nadělili, informoval web iROZHLAS.cz. Ministerstvo zdravotnictví jim přerozdělilo na čtyři miliony korun. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je to trapné.

Vyčerpaní zdravotníci stále čekají na odměny za podzimní nasazení v boji proti pandemii. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by se měly prémie vyplatit v březnové výplatě v dubnu a putovat by do nich mělo kolem deseti miliard korun. Na rozdíl od lékařů a zdravotnického personálu ale na peníze nemusí čekat někteří Blatného náměstci. Ti si přilepšili i o 250 tisíc korun, ředitelé jednotlivých odborů dokonce až o 277 tisíc.

Z tabulek zaslaných Blatného resortem například vyplývá, že Aleksi Šedo, který nedávno na fuknci náměstka rezignoval, získal za čtyři měsíce 100 tisíc koruna na bonusech. Na pozici pracoval celkem pět měsíců. Údaje z ministerstva financí zpracovali reportéři webu iROZHLAS.

Na prémie dosáhli mimo jiné také hlavní hygienička Jarmila Rážová, náměstek pro legislativu a právo Radek Policar, tajemník Stanislav Měšťan, náměstkyně pro ekonomiku Helena Rögnerová nebo Alena Šteflová, která dostala výpověď po skandálu s předbíháním při očkování na Státním zdravotním ústavu.

Podle Milana Kubka to dokazuje, že ministerstvu na lékařích vůbec nezáleží. „Nechci hodnotit práci úředníků na ministerstvu zdravotnictví. Připadá mi ale naprosto trapné, že se zdravotníci marně doprošují již několik měsíců finanční odměny za podzimní boj s epidemií,“ řekl pro web iROZHLAS.cz. Kubek pomalé vyplácení odměn kritizuje dlouhodobě. „Je trapné, že už dva měsíce škemrám u předsedy vlády, aby se vyplatily odměny všem zdravotníkům. On to pořád slibuje, ale mně už je trapné se pořád ptát,“ postěžoval si prezident ČLK v polovině ledna v Partii na CNN Prima NEWS.

Dušek prémie odmítá

Zároveň je nutné podotknout, že několik dalších vysoce postavených úředníků na ministerstvu zdravotnictví prémie nedostalo. Jedná se například o hlavního koordinátora Klinické skupiny covid Vladimíra Černého, který každý týden vystupuje před kamerami v rámci pravidelných brífinků ministerstva zdravotnictví. Černý odmítl komentovat, zda odměny odmítá, nebo mu je ministr nepřiděluje.

Kdo mimořádné peníze otevřeně odmítá, je ředitel Ústavu zdravotnických statistik a informací Ladislav Dušek. „Odmítl jsem odměny a požádal jsem, abych žádnou nedostal a mohly být dány jiným pracovníkům. Zejména kolegům, kteří vyvíjejí systém ISIN (Informační systém infekčních nemocí), nebo analytikům, kteří mají během měsíce i dvanáct nočních směn. Je to takhle spravedlivější,“ odpověděl pro iROZHLAS.cz.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button