Koronavirus

Koncem září budeme normálně žít, musíme se proočkovat, je přesvědčen Prymula

Život v České republice by se mohl navracet k normálu zhruba koncem září, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS epidemiolog a poradce prezidenta Miloše Zemana Roman Prymula. Podle něj ale v té době už musí být proočkována minimálně polovina populace. I léto by ale už mohlo proběhnout za mírnějších opatření, pokud se v zemi neobjeví vážnější mutace koronaviru. Bývalý ministr zdravotnictví popsal, jak a kdy by se mohlo začít rozvolňovat. Začal by školami, pak obchody a až poté restaurace.

„Myslím, že už i léto bude normálnější. Pokud se podaří zrealizovat očkování a nedojde k výskytu nějaké nové dramatické mutace, myslím, že opatření už budou mírnější,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.

Řešením epidemie je podle bývalého ministra zdravotnictví očkování. „Když se podíváme na země, jako jsou Izrael nebo Velká Británie, klesla tam při proočkování poloviny populace o 75 procent zátěž nemocnic i počty zemřelých,“ vysvětlil Prymula a dodal, že pro dosažení kolektivní imunity je ale potřeba podat vakcínu 70 až 80 procentům populace.

Nejdřív školy, pak obchody, restaurace v nedohlednu

Dramatické rozvolňování je podle Prymuly reálné až v době, kdy bude v Česku přibývat kolem tisíce nově nakažených denně. V rozhovoru zároveň přiblížil, jak by rozvolňování mohlo vypadat. Nejprve bude potřeba vrátit děti do škol.

„Chybou bylo, že se nevrátily v květnu v červnu minulého roku, kdy situace byla poměrně příznivá, teď úplně příznivá není,“ přiznal Prymula.

Po školách by mohly následovat obchody, kde podle Prymuly není riziko tak velké, pokud lidé nosí respirátory, dodržují rozestupy a podobně. Kdy si ale lidé znovu zajdou na jídlo nebo pivo do restaurace, se podle epidemiologa nedá odhadnout.

„V té době musí být proočkována minimálně polovina populace. Restaurace jsou rizikové, jak vidíme po Evropě,“ řekl Prymula s tím, že restaurace tedy přijdou na řadu téměř až jako poslední.

Na fotbal až v září

Kvůli mutacím koronaviru se rychle nevrátí ani venkovní zahrádky. „Není to tak jednoduché, protože jsou tady jiné varianty viru, které se šíří podstatně intenzivněji než původní virová nálož. Z toho důvodu se zahrádky budou otevírat o něco později, než se původně myslelo,“ upřesnil epidemiolog. V úplně finální části rozvolňování se podle něj znovu povolí hromadné akce s více než pěti tisíci účastníky.

Někdejší ministr zdravotnictví zároveň předpověděl, jak to bude s cestováním. „Když jsem na začátku epidemie řekl, že možná nikam nepojedeme dva roky, byl jsem téměř ukamenován. Dneska se ukazuje, že jsem měl pravdu,“ podotkl Prymula.

 

Epidemiolog a poradce prezidenta Miloše Zemana Roman Prymula

Epidemiolog a poradce prezidenta Miloše Zemana Roman Prymula
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Respirátory mohou pomoci

Respirátory v současné době podle Prymuly určitě mohou pomoci i přesto, že nebyly primárně vyvinuté na ochranu proti šíření koronaviru. „Respirátory původně byly proti prachovým částicím. Nicméně efekt vůči virům je zcela nepopiratelný, takže mají nepochybně význam. Pokud lidi nebudou vdechovat virové částice, těžko se mohou nakazit,“ vysvětlil odborník.

Důležité ale je, jak s respirátory lidé zacházejí. „Musíme si uvědomit, že když budu mít tři čtvrtě pracovní doby respirátor, tak s těmi samými lidmi, se kterými se chráním, nemůžu jít o polední pauze na kávu a tam s nimi z půl metru hovořit. Pak to nemá úplně logiku,“ upozornil také v rozhovoru Roman Prymula.

Zdroj: Prima News CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button