Koronavirus

Komunisté podpoří nouzový stav do 11. dubna. Zákaz pohybu mezi okresy prý vláda změní

KSČM je ochotna prodloužit nouzový stav o dva týdny do 11. dubna, aby mohla zůstat v platnosti současná nezbytná protiepidemická opatření, řekl místopředseda komunistických poslanců Leo Luzar.

Komunisté nepovažují za potřebné omezení cestování mezi okresy v rámci jednoho kraje, je to podle nich také zatěžující pro policii a armádu, která by se jinak mohla využít například ve zdravotnictví či v sociálních zařízeních. „Je to jedna z našich podmínek, aby vláda přislíbila, že tuhle záležitost změní,“ poznamenal na ranní tiskové konferenci šéf strany Vojtěch Filip. Zároveň ale KSČM chápe potřebu ještě udržet opatření. „Ale nemyslíme si, že je potřeba celý měsíc. Jsme srozuměni s náhradním termínem, který už i vláda uvažovala ve svém rozhodování, to znamená s 11. dubnem,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno řekl, že doufá, že sněmovna podpoří žádost menšinové vlády ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu alespoň do Velikonoc. Kabinet v pondělí schválil žádost o prodloužení o 30 dní, tedy do 27. dubna. Aktuálně nouzový stav končí s 28. březnem.

„V zásadě nám jde o to a chceme s vládou jednat o tom, aby krizové štáby krajů a krajské hygienické stanice měly pravomoc i v rámci nouzového stavu upravit odlišně ta opatření v rámci kraje tak, aby to odpovídalo nákazové situaci,“ poznamenal Filip. Předpokládá, že Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přislíbí změnu opatření omezujícího volný pohyb mezi okresy. „Mobilita mezi okresy stejně funguje, protože funguje mobilita dojezdu do práce,“ dodal předseda KSČM.

Zdroj: lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button