Koronavirus

Klíčové jednání s Babišem. Opozice chce otevřít školy, kadeřníky a testovat v lékárnách

V Poslanecké sněmovně probíhá v úterý důležité jednání. Vláda se schází se všemi parlamentními stranami kvůli koronavirovým opatřením. Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chce prosadit, aby kabinet otevřel například kadeřnictví či kosmetické salony, podmínkou návštěvy by byl negativní test na COVID-19. Podle opozice by se mělo testovat na co nejvíce místech, třeba i v lékárnách.

Koalice Spolu navrhuje, aby se otevřely služby, jako jsou kadeřnictví či kosmetické salony, fungovat by podle ní měli i všichni pedikéři, maséři či fyzioterapeuti. Podmínkou pro využití služeb by měl být negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin. Kadeřnice a kosmetičky by se měly nechávat testovat dvakrát týdně.

Opoziční strany také volají po návratu dětí do škol. Jako první by se měli vrátit žáci z 1. stupně, závěrečné ročníky a studenti, kteří mají na středních školách praktickou výuku. Pro 2. stupeň by si opozice představovala střídavou výuku, děti by například jeden týden měly školu z domova, další týden by se vrátily do lavic.

Děti i učitelé by měli nosit respirátory. „Vybavme je na náklady státu respirátory FFP2 a vyžadujme používání respirátorů i v městské hromadné dopravě a na zastávkách,“ stojí v návrhu.

Opozice také apeluje na vládu, aby co nejvíc očkovala. Než budou lidé proočkovaní, stěžejní je testování. „Umožněme lidem, aby se mohli samotestovat, eventuálně antigenní test podstoupit v lékárně,“ uvádí opozice.

Méně šikany, více ochrany
Otevřít by se podle návrhu měly i obchody, muzea a galerie. Návštěvníci by pak museli nosit FFP2 respirátory.

„Je to mix rozumných opatření, která konzultujeme s odborníky,“ prohlásil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Méně šikany, ale více ochrany,“ shrnul šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

„Patříme v otázce pandemie k nejhorším zemím v Evropě. Nechceme tomu přihlížet. Chceme, aby s námi vláda jednala. Jednání se vracejí do Sněmovny,“ prohlásil lídr ODS Petr Fiala.

Vláda chce s opozicí probrat například pandemický zákon nebo otevření obchodů od 22. února.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button