Koronavirus

Kdy se můžeme těšit na rozvolnění? Mluví se o Velikonocích, ale také až o červnu

Vzkaz premiéra Andreje Babiše (ANO) z tohoto týdne je jasný: Zatím se rozvolňovat nebude. Kdy se Češi alespoň částečného uvolnění šroubů dočkají? A co se uvolní jako první? Někteří politici či odborníci mluví o Velikonocích, někdo až o červnu.

Premiér během čtvrtečních interpelací několikrát zopakoval, že konec tvrdého lockdownu, během kterého se nesmí přejíždět mezi okresy, bude záležet na vývoji situace. Podle něj nelze říct, kdy se co uvolní. Zmínil ale Velikonoce, které letos připadají na první víkend v dubnu. Prioritou bude návrat dětí do škol.

„Asi se nestane, že za tři týdny budeme rozvolňovat, ale doufám, že se to stane po Velikonocích. Priorita jsou naše děti a jejich návrat do škol. Nerad bych něco sliboval. Musíme snížit počet nakažených a hospitalizovaných. Myslím, že většina lidí pochopila, že už jde fakt o život, a konečně vidíme, že se naši spoluobčané snaží dodržovat daná opatření,“ řekl Babiš v sobotním rozhovoru pro deník Právo.

O rozvolnění kolem Velikonoc mluvil v rozhovoru pro Idnes.cz i epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Podle něj se Česko na začátku dubna může přiblížit kolektivní imunitě, a to díky promoření a očkování.

Maďar si myslí, že pokud by vycházela česká očkovací strategie a do začátku dubna by se naočkovalo půldruhého milionu lidí, mohla by mít v České republice protilátky na covid téměř polovina dospělé populace.

Maďar varuje před pátou vlnou
„Aby se mohlo bezpečně ve vlnách v následujících měsících rozvolňovat a my jsme se nemuseli vracet zpět (k restrikcím), tak bychom se museli dostat pod tisíc nově nakažených denně v týdenním průměru. Měla by klesnout vysoká pozitivita testů. Neměla by být mezi 20 a 40 procenty. Ideál by bylo kolem 5 až 7 procent. Ale tam se ještě jen tak rychle nedostaneme,“ odhadl Maďar.

Varoval, že pokud by Česko rozvolňovalo za horších podmínek, například při denních nárůstech kolem 4 až 6 tisíc a při pozitivitě testů nad 20 procent, způsobí to pátou vlnu epidemie. Podle Maďara je nejdůležitější v první fázi uvolnit školy a postupně otvírat obchody.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připustil rozvolnění po 21. březnu. Ale pouze v případě, že se situace zlepší. Podle Blatného by se nejdříve zrušilo přísné nařízení ohledně omezení volného pohybu.

„Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce,“ řekl ministr zdravotnictví. „Chvíle, kdy můžeme uvažovat o změnách, přijde, až bude v nemocnicích nanejvýš 3000 osob,“ dodal. V současné chvíli leží v nemocnicích přes osm tisíc lidí.

Dlouhý: Rozvolnění až v květnu a červnu
O rozvolňování po Velikonocích hovoří i ředitel pojišťovny Direct Pavel Řehák, který na jaře seznámil vládu se svým modelem vývoje pandemie a kabinet následně přijal přísná opatření. „Když se každý trochu posuneme, dá se to zvládnout a bude líp, bude se líp vakcinovat. Myslím, že letošek, druhá půlka roku, bude lepší než ta první a že už jdeme z tunelu ven. Pojďme tu cestu udělat co nejkratší,“ řekl Řehák začátkem týdne v ČT.

O něco skeptičtější je šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten si myslí, že větší rozvolnění nastane, stejně jako vloni, až v květnu a červnu. „Nedá se nic dělat, možná, že jsme to společně celá země zvorali v minulých týdnech a měsících, teď to ještě bude celý duben, možná déle, zavřené. S rozvolněním bychom měli počítat až od května nebo od června,“ říká Dlouhý webu Seznam Zprávy.

„Británie je na tom z hlediska čísel mnohem lépe než Česko a premiér Boris Johnson řekl, že Britové nemohou počítat s uvolněním dříve než v červnu. A to říká premiér země, která je na tom v současné době mnohem lépe než Česká republika,“ zdůraznil Dlouhý.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button