Koronavirus

Jiný kraj, jiná pravidla. Ministr Blatný mluví o rozvolňování po regionech

V nižších stupních systému PES se počítá s tím, že by část opatření mohla být řešena regionálně, přiznal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj se ale začne rozvolňovat nejdříve po konci nouzového stavu, tedy po 11. dubnu. První přijdou na řadu školy.

„Regionální rozvolňování je jedna z cest, která bude v dalších krocích uvolňování opatření možná,“ přiznal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ministr zdravotnictví.

Podle něj se ale do konce nouzového stavu v opatřeních nic nezmění. „Do poloviny dubna nebude platit něco jiného v Karlovarském kraji než na jižní Moravě. Ale PES, který se nyní připravuje na další řízení chodu společnosti v souvislosti s epidemií, počítá v nižších stupních s tím, že by část věcí mohla být řešena regionálně,“ vysvětlil zároveň Blatný.

Po konci nouzového stavu by se podle něj jako první mohly začít vracet děti do škol. „Je to ale jen možnost a bude na nás, jestli o ni přijdeme, nebo ne. Snažím se mluvit o možnosti, ne o slibu,“ zdůraznil ministr.

Nouzový stav má v Česku platit do 11. dubna. Podle Blatného je tak reálné, že žáci prvního stupně by se mohli už 12. dubna vrátit do lavic. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ale už dříve uvedl, že děti budou muset být dvakrát týdně testovány na koronavirus a že by se ve školách mohly střídat po týdnech.

Nový PES představí ještě před Velikonocemi

Ministr zdravotnictví plánuje spolu s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou představit plán rozvolňování, tedy upravený protiepidemický systém PES, ještě před Velikonocemi. Blatný ve 360° Pavlíny Wolfové sdělil, že strategii v pondělí poslal do upomínkového řízení. Nový systém má zohledňovat i to, že se mohou vyskytnout další mutace koronaviru a s nimi další vlny pandemie.

 

Jak bude v Česku probíhat rozvolňování? Jednou z variant jsou různá pravidla pro jednotlivé kraje (ilustrační foto)

Jak bude v Česku probíhat rozvolňování? Jednou z variant jsou různá pravidla pro jednotlivé kraje (ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

 

„Obavy z další vlny epidemie jsou namístě, z řady studií víme, že virus může mutovat a že může dojít i k takové změně, která nám může být nepříjemná. Chci se na to připravit. V pondělí jsme poslali do upomínkového řízení národní plán strategie opatření, který by měl být schopen v krátké době i v budoucnu zachytit to, že se objevují a rozšiřují nové mutace, které by mohly být nebezpečné,“ vysvětlil v pořadu Blatný.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button