Koronavirus

Ivermektin dostal od úředníků zelenou

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministerstvo zdravotnictví povolily distribuci léku ivermektin, jehož dodávku pro 20 000 lidí obdržela v úterý Fakultní nemocnice u sv Anny v Brně. Ta ho zatím podává pouze svým pacientům. Nyní už jej může rozvážet do jiných nemocnic, které o to projeví zájem.

„SÚKL a ministerstvo povolily nemocnici u sv. Anny ivermentin distribuovat,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš s tím, že o lék je velký zájem. Dodal, že lék snižuje virovou zátěž.

Lék není v Česku pro léčbu lidí registrován, obecně se používá jako antiparazitikum. Přípravek ale lze užít jako neregistrovaný a použití posléze nahlásit.

„Očekávám, že SÚKL a ministerstvo povolí ivermektin i pro praktiky,“ dodal Babiš. Podle něj o dodávku projevilo asi 30 nemocnic.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ivermektin už dříve vyzkoušela u 30 pacientů s nemocí covid-19. Zdravotní stav většiny se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů, uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

K léku neexistuje dostatek studií, používá se především v rozvojových zemích proti parazitům, současně ale údajně brání množení koronaviru.

Slovenská primářka ARO Andrea Letanovská o ivermektinu

Video: Novinky

Lék by mohli předepisovat praktičtí lékaři a lidé by se jím mohli léčit doma. V současnosti totiž nakažení příznaky nemoci doma léčí především volně prodejnými léky jako například paralenem a léky proti kašli.

Babiš ve středu po jednání vlády jmenoval lék Bamlanivimab společnosti Eli Lilly, který podle něj dostalo deset pacientů v Thomayerově nemocnici. Ten by měl bránit těžšímu průběhu nemoci, pokud se podá včas. Objednáno je 2 500 dávek.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button