Koronavirus

Index rizika je v Česku nejnižší za měsíc. Blatný ale hrozí delším lockdownem

V sobotu v Česku přibylo 6 914 potvrzených případů covidu, o 2 207 méně než před týdnem. Je to nejnižší sobotní nárůst za poslední tři víkendy. Index epidemického rizika PES dnes klesl ze 73 na 71 bodů. Je to nejnižší hodnota od 12. února, tedy za více než měsíc. Bodová hodnota indexu, kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, odpovídá šestý den v řadě čtvrtému z pěti stupňů rizika. Opatření ale zůstávají na nejvyšším stupni pohotovosti.

V Česku od začátku epidemie zemřelo 23 226 lidí s prokázaným covidem. V březnu zemřelo dosud 2 475 nakažených, v průměru 190 denně. V únoru 144.

V sobotu bylo v nemocnicích 8 365 pacientů s covidem, z toho 1 935 v těžkém stavu. Oproti předchozí sobotě vzrostl počet hospitalizací o 222 případů.

K sobotnímu ránu bylo v zemi podobně jako v minulých dnech podle ministerstva volných 12 % lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 % standardních lůžek s kyslíkem. Rezerva neobsazených míst pro covidové pacienty je ještě na reprofilizovaných lůžkách, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Zdravotníci aplikovali v sobotu 16 400 dávek vakcíny, což je o 4 400 více než před týdnem. Je to nejvyšší počet dávek za víkendový den od začátku očkování.

Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Přednostně dostávají vakcínů senioři, zdravotníci a učitelé. Dosud bylo aplikováno 1 068 683 dávek některé ze tří druhů očkovacích látek. Obě potřebné dávky dostalo přes 298 tisíc lidí.

Od začátku loňského března, kdy byl výskyt nového typu koronaviru v Česku potvrzen poprvé, se podle údajů hygieniků nakazilo 1,4 milionu lidí. Zhruba 1,2 milionu se už uzdravilo.

Za letošní březen přibylo ve statistikách zatím 159 000 nově nakažených. Nejvíce se epidemie v posledních dnech šíří na Jablonecku a Kolínsku, kde za poslední týden přibylo 1195, respektive 1173 nových případů na 100 000 obyvatel. Přes 1 100 nakažených za posledních sedm dní vykazují ještě okresy Česká Lípa, Jindřichův Hradec a Písek.

Všechny čtyři ukazatele pro výpočet indexu v sobotu oproti pátku mírně klesly. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo o jednu setinu, na 0,93.

Pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika odpovídala bodová hodnota indexu PES nepřetržitě od 14. února do tohoto pondělí. Maximem bylo 82 bodů, kterých index za tu dobu dosáhl třikrát. Nejvyšší možné skóre indexu je 100 bodů.

Kdy dojde k rozvolnění?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření proti šíření covidu relevantní. Klíčovým ukazatelem je obsazenost nemocnic, která zůstává vysoká.

„Myslím si, že po 21. březnu budou změny velmi drobné, pokud vůbec nějaké budou moci být,“ komentoval ministr zdravotnictví možné rozvolnění koronavirových opatření. „Souhlasil bych tady s panem premiérem, že nelze očekávat nějaké zásadní změny dříve než po Velikonocích,“ dodal s tím, že se to týká i cestování mezi okresy.

Zdroj: Prima Cnn

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button