Koronavirus

Hejtmani požádají vládu o další prodloužení nouzového stavu, uvedl Vondrák. Zatím na 14 dnů

Všichni hejtmani se v neděli dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Na twitteru to uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že hejtmani požádají o nouzový stav na 14 dní. Prioritou bude návrat dětí do škol, změny opatření bude vláda s kraji konzultovat. „Je to (nouzový stav) v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi,“ uvedl Vondrák.

„Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzové stavu. Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi,” napsal hejtman Vondrák.

„Jedná se o těžce dosaženou dohodu všech hejtmanů a hejtmanek, která je ale v současné těžké epidemiologické situaci v naší zemi tím nejlepším možným řešením,“ okomentoval výsledek jednání Martin Půta (SLK), hejtman Libereckého kraje.

Stávající nouzový stav vyprší s nedělí. Hejtmani jednali o podmínkách, za nichž by požádali o vyhlášení nového nouzového stavu, dopoledne s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

Obě strany si měly přivést své epidemické experty a probrat opatření, která podle názoru hejtmanů nejsou správná nebo logická.

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) uvedl, že hejtmani žádají, aby se k 1. březnu vrátily děti do škol a firmy začaly testovat.

Pardubický hejtman poznamenal. že kraje požadují, aby vláda sdělila veřejnosti plán pro příští dny a týdny, co se týká uvolnění některých opatření. „Jedná se především o návrat maturitních ročníků a 9. tříd do škol od 1. března za jasně daných podmínek testování,“ uvedl Netolický (ČSSD) s tím, že hejtmani zároveň chtějí umožnit očkování pedagogických pracovníků a jejich registraci přes centrální rezervační systém a uvolnění v oblasti obchodu a služeb za dodržení jasně stanovených hygienických podmínek.

„To by mělo být v nejbližších dnech upřesněno a stanoveno. Stejné by to mělo být s kulturou a venkovním amatérským sportem,“ dodal Netolický.

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) během on-line jednání s vládou

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) během on-line jednání s vládou

Foto: Pardubický kraj

Naopak potvrdil, že vláda v tuto chvíli neuvažuje o zrušení zákazu nočního vycházení. Naopak má být již od pondělí zrušeno omezení úředních hodin institucí veřejné správy.

„Zároveň považujeme za důležité, aby byl v co nejkratší době projednán pandemický zákon a vláda se domluvila s opozicí na dalším jednotném postupu,“ doplnil hejtman.

Ministr vnitra Hamáček děkoval hejtmanům za korektní a věcné jednání. „Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologkého hlediska velmi složitá. Při pokračování nouzového stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji,” napsal na Twitteru.

O dalším postupu bude odpoledne jednat vláda.

Zdroj: Lidovky.cz, Novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button