Koronavirus

Hejtmani jsou připraveni vyhlásit stav nebezpečí na území svých krajů, pomohlo by to v situaci bez nouzového režimu

Hejtmani Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje a pražský primátor chtějí ve svých krajích a v Praze vyhlásit stav nebezpečí, pokud Sněmovna neschválí prodloužení nouzového stavu. Stav nebezpečí má být nástrojem k zavádění krizových opatření kvůli pandemii koronaviru.

Společné prohlášení hejtmanů a primátora zveřejnila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na Twitteru. Kromě hejtmanů a primátora za Starosty a Piráty se k prohlášení připojil pardubický hejtman Martin Netolický (3PK).

Stav nebezpečí by měl být vyhlášen po 14. únoru, kdy končí nouzový stav. „Stejný postup budeme navrhovat i ostatním krajům na čtvrtečním on-line mimořádném jednání v rámci Asociace krajů ČR,“ uvedli hejtmani a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v prohlášení.

Stav nebezpečí je podle nich slabší právní oporou pro krizová opatření. „Je to ale příležitost k posouzení smysluplnosti dosavadních opatření,“ uvedli. Kraje apelují na vládu, aby v případě neprodloužení nouzového stavu například zajistila jiný způsob, jakým může pomáhat armáda v nemocnicích.

Hejtmani a primátor zároveň vládu vyzývají, aby byly kraje informované o tom, jaká opatření plánuje ministerstvo zdravotnictví přijmout od pondělí 15. února, když by neplatil nouzový stav, pokud se poslanci neshodnou na jeho prodloužení. Kraje jsou s vládou a sněmovnou připraveny spolupracovat za předpokladu zajištění financování opatření potřebných ke zvládnutí pandemie.

Hejtmani za ODS ve čtvrtek požádali koaliční i opoziční poslance, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu. Jeho zrušení by podle hejtmanů přeneslo větší legislativní odpovědnost na kraje. Prohlášení podepsali hejtmani Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého kraje a Vysočiny.

Zdroj: Lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button