Koronavirus

Hamáček: Za zkažené Velikonoce se omlouvám, největší chybou bylo rozvolnit na Vánoce

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se omluvil za svůj loňský slib. Občanům řekl, že Velikonoce v roce 2021, tedy ty nynější, si už užijí bez omezení. Předseda sociálních demokratů ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nepočítal s takto dlouhými opatřeními. Za největší chybu, kterou vláda, jejímž je členem, udělala, označil rozvolnění opatření před Vánoci.

„Celou dobu, co čelíme covidu, jsem říkal, že tu nemoc porazíme, až bude proočkovaná společnost. Ale že to bude takhle dlouhé, jsem opravdu nečekal,“ sdělil CNN Prima NEWS Hamáček. Poté se ve vysílání omluvil občanům za svůj loňský slib, že si letošní Velikonoce již užijeme bez omezení. „Omlouvám se lidem, že jsem loni psal, že si letos užijí pomlázku,“ kál se ministr vnitra.

Nynější Velikonoce se nesou v duchu nejpřísnějších opatření, jaká dosud v zemi platila. Jsou uzavřené okresy, ze kterých lidé můžou vycestovat pouze ve výjimečných případech, jako je cesta do práce či k lékaři, venku lidé musí nosit roušky, i když kolem nich nikdo není, a tím pádem se i letošní Velikonoce slaví spíše v komorní atmosféře.

Podle Hamáčka není jasné, kdy samotné uzávěry okresů skončí. Poslanci vládu vyzvali, aby opatření skončilo 6. dubna, tedy hned po Velikonocích, ale podle ministra vnitra tomu tak být nemusí. „Názor odborných skupin je ten, abychom uzávěry drželi do 11. dubna a aby uzávěry skončily s nouzovým stavem (ten má trvat do 12. dubna, pozn. red.),“ řekl šéf ČSSD.

Hamáček CNN Prima NEWS taky sdělil, že podle aktuálních informací lidé tvrdé restrikce během velikonočních svátků zpravidla neporušují. „Lidé v drtivé většině dodržují opatření. Ukazuje se, že fungují. Do 12. dubna se situace zlepší, pak bude prostor pro další kroky jako návrat dětí do škol,“ řekl ministr vnitra ve vysílání s tím, že policisté během Velikonoc nerozdali oproti jiným dnům více pokut za nedodržování opatření. „Co vím, nevybočuje to z běžného rámce,“ dodal Hamáček.

Největší chybou bylo rozvolnit před Vánoci, připustil Hamáček

Největším vládním krokem vedle bylo podle ministra vnitra rozvolnění před Vánoci. Hamáček CNN Prima NEWS řekl, že vládní představitelé tehdy podlehli tlaku různých skupin, které volaly právě po zjemnění opatření. „To byla obrovská chyba na podzim, respektive před Vánoci,“ řekl Hamáček. Předseda sociálních demokratů uvedl, že nyní již tlaku na rozvolnění nesmí vláda podlehnout.

Na přetřes přišel i zmiňovaný nouzový stav. Ten má skončit 12. dubna, přičemž tentokrát podle Hamáčka vláda o jeho prodloužení nejspíš nepožádá. „Jak ta situace vypadá dnes, viděl bych to tak, že už nebudeme žádat o nouzový stav a opatření budou vyhlášena podle pandemického zákona,“ řekl Hamáček CNN Prima NEWS.

Hamáček: Výměna Blatného? Nevidím Babišovi do hlavy

Se spoluprací s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) je Hamáček podle svých slov spokojen. „Já tam nevidím zásadní problémy. Osobně tu spolupráci pokládám za dobrou,“ uvedl ministr vnitra.

V posledních týdnech se přitom čím dál častěji hovoří o tom, že by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl Blatného vyměnit. Zda ke konci současného šéfa resortu zdravotnictví dojde, prý Hamáček netuší. „Nevidím do hlavy panu premiérovi,“ řekl Hamáček. Na otázku, zda může vyloučit výměnu ministrů za ČSSD, ovšem odpověděl, že „vyloučit nemůže nic“.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button