Koronavirus

Hamáček: Ve firmách by se mohlo omezit závodní stravování

ČSSD dnes na jednání vlády navrhne omezení provozu firem, jejichž fungování není nutné pro státChtějí, aby v nich nastal do konce týdne „víkendový provoz“. Například, aby se tam dodržovaly rozestupy nebo aby se omezilo závodní stravování.

„Budeme na vládě navrhovat, aby do doby než bude povinné testování tam platila jiná opatření,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Ideální by bylo, aby nekritické firmy, než se roztestují, přešly na režim víkendového nebo svátečného provozu,“ upřesnil.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Hamáček vítá, že se urychlí testování zaměstnanců ve firmách. Mělo by začít již tento týden. „Podporujeme povinné testování, které bude nabíhat v několika cyklech,“ řekl Hamáček. Na jednání vlády bude ČSSD prosazovat zadání od předsednictva strany usilovat o uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu.

Neznamená to, že strana bude usilovat o totální lockdown průmyslu, ale firmy, v nichž zatím nebude probíhat testování na covid-19, by podle Hamáčka měly do té doby přejít na víkendový provoz.

„Omlouvám se všem, které to postihlo,“ řekl Hamáček k omezení pohybu, které začalo platit v pondělí a vláda se jím snaží minimalizovat přejíždění mezi okresy.

„Je to obrovský zásah do života. Dosud vše probíhá v klidu v pořádku, není hlášen žádný incident,“ uvedl ministr vnitra.

Mimořádný příspěvek lidem v karanténě bude na jednání vlády a pak v parlamentu na druhý pokus prosazovat ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

Minulý týden spadl bonus pro lidi v karanténě v parlamentu pod stůl o jediný hlas, když k nelibosti Maláčové vládní návrh nepodpořili ani tři poslanci vládního ANO – Jiří Bláha, Pavel Juříček a Pavel Staněk.

Podle návrhu Maláčové měli lidé v karanténě k nemocenské navíc dostávat až 370 korun denně, přičemž firmy by si to odečítaly od odvodů státu. Zaměstnance to mělo motivovat, aby se karanténě nevyhýbali. Součet nemocenské a speciálního bonusu, jenž Maláčová nazvala „izolačka“, neměl překročit výši platu zaměstnance. „To je skoro spíš stimulace pro to, aby ti lidé do té práce nechodili,“ tvrdil Juříček.

Maláčová řekla, že Izolačka má stát za tři měsíce předpokládané platnosti přibližně 1,2 miliardy korun. Zhruba 400 milionů korun měsíčně při odhadovaném počtu 50 tisíc karantén měsíčně. „To je výrazně méně než náklady na pandemii, kdy jeden den boje s epidemií stojí ČR přibližně 2 miliardy,“ hájila svůj návrh v Senátu.

Zákon pak havaroval ve Sněmovně nejen kvůli tomu, že ho nepodpořili tři vládní poslanci a že další chyběli, ale i kvůli tomu, že kolegové Maláčové ČSSD se pokusili přidat k návrhu změny, jež část opozice vnímala jako nesouvisející přílepky. Šlo o povinnost zaměstnavatelů hlásit úřadu práce volná místa a dohody mimo pracovní poměr. Evidence dohod měla podle Maláčové zlepšit kontroly nelegálního zaměstnávání a ochranu zaměstnanců před zaměstnavateli, kteří obcházejí předpisy.

Zdroj: idnes.cz, minutaN.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button