Koronavirus

Hamáček: Roušky odložíme jako poslední

Roušky a respirátory budeme pravděpodobně nosit ještě dlouho. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj jde totiž o nejefektivnější opatření, a tudíž by se jejich povinné nošení minimálně na určitých místech mělo zrušit až jako poslední. Hamáček rovněž řekl, že například obchody s dětským oblečením by se mohly odhadem otevřít na přelomu dubna a května.

V budoucích týdnech lze podle Hamáčka očekávat postupné rozvolnění. Jako první se má uskutečnit návrat dětí do škol, přičemž by se do lavic měli vrátit nejmenší žáci základních škol, a sice už 12. dubna. „Pak má být uvolňování na zahrádky, obchody nebo sport. Celá řada aktivit se postupně bude uvolňovat,“ sdělil CNN Prima NEWS Hamáček.

Naopak nejdéle ze všech bude podle ministra vnitra platit povinné nošení roušek a respirátorů na mnoha místech. „To je opatření, které opravdu funguje,“ vysvětlil Hamáček s tím, že i v případě otevření obchodů a služeb budou trvat jistá omezení. Ta by se ale rovněž měla postupně uvolňovat.

Hamáček ve vysílání CNN Prima NEWS nechtěl předjímat, kdy padne alespoň povinné nošení respirátorů, které by posléze mohly nahradit roušky. Ty jsou o něco pohodlnější. „Já tomu rozhodnutí přikládám velký podíl na poklesu epidemie. Ochrana nositele je podstatně vyšší,“ řekl ministr vnitra.

O Nouzový stav už nepožádáme, postačí pandemický zákon

Konkrétnější byl ovšem Hamáček u otázky, kdy by se mohly otevřít obchody s dětským oblečením. Vzhledem k příchodu jara a změně teplot totiž řada dětí bude potřebovat nové oblečení. „Přesné datum nemohu dát. Ale hrubým odhadem se otevřou na přelomu dubna a května,“ uvedl Hamáček pro CNN Prima NEWS.

V podobě rozvolnění má svoji roli sehrát i nově upravený systém PES. Rozvolňovat by se však podle Hamáčka tentokrát mělo velmi pomalu. „Bohužel u nás to vždy bylo způsobem brzda–plyn, brzda–plyn,“ řekl předseda ČSSD s tím, že v minulosti vláda udělala velké chyby, když podle jeho slov podlehla tlakům na rozvolnění opatření.

Jan Hamáček

Jan Hamáček
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Podle ministra vnitra už vláda s největší pravděpodobností nepožádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, jak učinila už několikrát v minulosti. Ten aktuální má vypršet 12. dubna. „Jak situace vypadá dnes, viděl bych to tak, že už nebudeme žádat o nouzový stav a opatření budou vyhlášena podle pandemického zákona,“ řekl Hamáček.

Podle nouzového stavu je nyní vyhlášen například zákaz cestování mimo domovské okresy až na výjimky, jako je cesta do práce či k lékaři. Poslanci vládu vyzvali, aby uzavření okresů zrušila již 6. dubna, to ale podle Hamáčka není jisté. „Názor odborných skupin je, abychom uzávěry zrušili do 11. dubna, aby uzávěry skončily s nouzovým stavem,“ dodal Hamáček.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button