Koronavirus

Hamáček: Otevřít okresy by byla chyba. Nouzový stav do 11. dubna nám musí stačit

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předpokládá, že prodloužení nouzového stavu do 11. dubna bude stačit, pokud se s komunisty vláda nedohodne jinak. Řekl to v rozhovoru vysílání CNN Prima NEWS. Vicepremiér ale odmítá návrh KSČM na ukončení uzávěry okresů, podle Hamáčka by to byla chyba.

„Prodloužení nouzového stavu do 11. dubna bude muset stačit. Budeme dělat všechno pro to, abychom v těch dnech, které máme k dispozici, stlačili čísla na minimum. Bylo by jistější mít třicet dní, ale chápu, že k tomu není politická vůle,“ komentoval Hamáček pro Zprávy PLUS.

Ministr vnitra se ale jasně postavil proti snaze některých poslanců uvolnit zákaz cestování mezi okresy. „Za mě by byla chyba pustit okresy, současná situace je výsledkem provázaných opatření. My jsme nasadili osvědčený set opatření, byla stejná jako v Portugalsku, to je premiant Evropy. Byla by škoda rozmělňovat to, co funguje,“ míní.

Hamáček rovněž ujistil, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) má k dispozici data, která ukazují, že uzávěra okresů funguje. „Nejlépe jsou na tom ty okresy, které jsme uzavřeli jako první. Je to zatížení pro bezpečnostní složky, ale ten systém funguje. Nerad bych promarnil šanci ten virus stlačit,“ vysvětlil.

Trend se obrací, Česko je premiant

Ministr vnitra soudí, že pokud občané vydrží ještě pár týdnů v tuhých opatřeních, bude Česko opět mezi nejlepšími zeměmi Evropy co se týče zvládání pandemie. „Obětování března nebylo nadarmo, z hlediska trendů jsme na tom teď nejlépe široko daleko. Polsko i Maďarsko jsou na tom velmi špatně. Já věřím, že velmi rychle se dostaneme na ta portugalská čísla,“ zmínil Hamáček ve vysílání CNN Prima NEWS. O podobě koronavirových opatření nejedná jen s komunisty, ale také se stranami Piráti a STAN.

Jan Hamáček

Jan Hamáček
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Hamáček by se nerad dostal do područí pandemického zákona, který podle něj není tak vyzkoušený. Nouzový stav vnímá jako jistější prostředek k zavádění opatření. „Omezení pohybu je nejviditelnější a přesně definované opatření, které vyžaduje nouzový stav. Ten ale není jen o mobilitě, vláda může reagovat pružněji. Pandemický zákon je nový zákon, není tak vyzkoušený jako zákon krizový,“ uzavřel.

Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button