Koronavirus

Hamáček: Nečekejte, že se bude rozvolňovat, musíme stále dodržovat současná opatření

Nečekejte, že se bude rozvolňovat, musíme stále dodržovat současná opatření, prohlásil ve středu po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dále bude trvat na prodloužení nouzového stavu a očekává, že ho opět podpoří i komunisté.

„Situace není dobrá. Mezi denní nárůsty jsou stále vysoké. Máme vysoké přírůstky u obyvatel nad 65+, v nemocnicích máme až 6000 hospitalizovaných, roste i potřeba složitější přístrojů, nadále trvá komunitní šíření. Z našeho pohledu se to nevyvíjí směrem, že bychom měli na aktuálně platných opatřeních něco měnit,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání Hamáček.

Vláda se obává především příchodu nové britské mutace. Stavy v nemocnicích jsou mnohem horší než na jaře nebo na podzim. Tehdy byly nemocnice prázdné nebo poloprázdné, nyní jsou zcela plné a pokud by se situace zhoršovala, nebylo by pacienty kam dávat.

„Objevuje se nám navíc nová mutace. Máme 35 potvrzených případů britskou mutací a dá se očekávat, že bude růst na síle. Může to být jeden z důvodů, proč čísla stagnují. Nemocnice jsou stále velmi obsazené a zátěž na JIP je tak vysoká, že to neumožnuje obnovení regulérní péče. Zdravotnictví je stále na hraně svých kapacit,“ dodal Hamáček.

Pro prodloužení nouzového stavu, jak chce prosazovat, ale bude vláda potřebovat opět podporu KSČM. Ta už ale dříve podporu podmiňovala otevřením škol a skiareálů, k čemuž nedošlo a komunisté hrozí, že už tentokrát opravdu nouzový stav nepodpoří.

Komunisté chtějí detabilizovat systém
„Brát si za argument neprodloužení nouzového stavu, je strašně vážná věc. Na ústa by potom padl zdravotnický systém. Pokud je cílem KSČM sebrat jim vojáky a další pomoc a destabilizovat systém, tak je to smutný cíl. Situace opravdu není jednoduchá a jakákoliv chyba by se nám mohla vymstít,“ dodal Hamáček směrem ke komunistům.

Nouzový stav zatím trvá do 14. února, pokud bude vláda žádat o další prodloužení, stane se tak patrně koncem příštího týdne.

Zdroj: Prima CNN

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button