Koronavirus

Hamáček: Na Velikonoce žádná úleva být nemůže

Přestože už hodně lidí bez ohledu na vládní opatření odložilo respirátory, schází se ve větších skupinách, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stále věří, že se totéž nebude dít o právě začínajících Velikonocích. V rozhovoru pro Právo znovu vyzval k zodpovědnosti, v opačném případě by prý během jednoho měsíce bylo Česko v souvislosti s epidemií covidu znovu v průšvihu.

Věříte, že lidé zůstanou na Velikonoce doma?

Ano, věřím tomu. Vycházím z toho, že doposud drtivá většina obyvatel ta opatření dodržovala, a patří jim za to obrovský dík. I kvůli tomu, že to dodržovali, tak ta opatření fungují a epidemie klesá a je šance, že opravdu ulevíme našim zdravotníkům a nemocnice vyprázdníme. Doufám, že když lidé vidí, že to funguje, tak to ještě vydrží, protože nemocnice máme stále plné. Ještě jsme nevyhráli.

Řada lidí i z mého okolí se přesto chystá jet během volna za rodinami mimo své okresy. Zajistí si kvůli tomu z opatrnosti testování. Takže se to bude nejspíš dít.

Rozumím, že pokušení je velké. Na druhou stranu byla by škoda udělat chybu, i ve vztahu ke svým nejbližším. Chápu, že se budou snažit ta rizika minimalizovat, používat testy.

Ale ty antigenní nejsou stoprocentní a riziko tady pořád je. Já osobně bych si to tedy netroufl.

Vy sám chcete zůstat doma?

Ano, já budu doma.

V posledních dnech v Praze je vidět, že lidé přestávají nosit respirátory v ulicích, scházejí se venku na různých místech, jako jsou náplavky, zahrady či parky. Nemyslíte, že teď o Velikonocích to bude stejné, ne-li ještě ve větším množství?

Vycházím z toho, že ta opatření dosud fungují, a věřím, že lidé budou uvažovat dál než za jeden víkend. Problém není v tom, že jsou venku. Pokud nějaký problém je, tak v tom, že nenosí respirátory.

Ukazuje se, že například Španělsko ty respirátory teď zavádí povinně celoplošně, protože také vidí, že to funguje. A nechtějí poté, co to vybojovali, to zase promarnit. Pokud celý národ zahodí respirátory, tak máme během měsíce průšvih. Ale já věřím, že se to nestane.

Zvažovali jste na velikonoční svátky alespoň rozvolnění cestování mezi okresy v rámci jednoho kraje?

Všichni odborníci říkají, že toto rozvolnění by byla fatální chyba, a už jsme tu chybu udělali několikrát, takže prosím všechny, nedělejme ji poněkolikáté znovu.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button