Koronavirus

Flegr: Testovat žáky jednorázovými testy je cesta do pekel, máme tu dvě epidemie

„Testovat žáky antigenními testy je cesta do pekel,“ řekl v kontinuálním vysílání epidemiolog Jaroslav Flegr. Novináři tu také diskutovali o návratu Prymuly do křesla ministra zdravotnictví a o novel zbrojního zákona v živém vysílání přiblížil David Karásek, analytik a člen představenstva sdružení LEX.

Podle Flegra je dobře, že mají do Česka dorazit další vakcíny od firmy AstraZeneca. Problém podle něj ale je, že jsou na bázi proteinu. „Všechny vakcíny jsou proti spike (S) proteinu. Nakonec stačí, aby virus pořádně zmutoval, a žádná z těchto vakcín nebude fungovat,“ řekl Flegr.

Flegr zároveň uvedl, že je „velká pravděpodobnost, že se objeví kmen viru, na který vakcína nebude fungovat“. Zatím se zdá, že funguje i na nakažlivější britskou mutaci koronaviru, problém by ale mohl nastat například u jihoafrické mutace.

Flegr: Máme tu dvě epidemie
Evoluční biolog také upozornil na to, že Česko momentálně nebojuje jen s jednou epidemií, ale se dvěma. „Vlnu, která vypukne v půlce února, už nezachytíme. Máme tu teď dvě epidemie. Jedna upadá, to je ta klasická varianta viru, kterou jsou současná opatření schopna dostat pod kontrolu. Druhá je ta britská, kterou pod kontrolou nemáme. Ta jde exponenciálně nahoru,“ vysvětlil Flegr.

S tím podle Flegra souvisí právě opatření, která by měl určovat index epidemického systému. „PES dnes zastaral. Jeho tvůrci nepočítali s tím, že sem přijde mutace, která má o polovinu větší infekčnost. Dosavadní PES počítal s jednou epidemií, teď jsou tu dvě a je potřeba dělat opatření pro tu britskou,“ dodal evoluční biolog.

Testovat žáky antigenními testy je cesta do pekel
Flegr se také vyjádřil k účinnost antigenních testů. Podle něj není testování jejich pomocí tou správnou cestou. „Antigenní testy nejsou na plošné testování a nejsou ani na to, co s nimi tady teď děláme. Že se zdarma testují bezpříznakoví lidé nebo žáci po návratu do škol, je tragédie a je to úplně k ničemu. Antigenní test řekne, že dotyčný není zrovna v daný okamžik superšiřič. Validita testu je ale pár hodin, takže testovat tímto způsobem žáky je cesta do pekel,“ vysvětlil Flegr.

Podle něj by bylo ideální žáky dvakrát týdně otestovat PCR testy. „Jsou méně invazivní. Antigenní test je opravdu tak málo citlivý, že se musí dělat z nosu. PCR testy se dají dělat ze slin, kloktání nebo z kořene jazyka. Jsou po všech stránkách lepší. Antigenní mohou jen napáchat škodu,“ sdělil Flegr.

Novináři o návratu bývalého ministra zdravotnictví
Ve vysílání hovořili také k tématu návratu bývalého ministra zdravotnictví zpátky do svého křesla novinář a šéfredaktor deníku Mladá Fronta DNES (MfD) Jaroslav Plesl a novinář a komentátor Deníku Luboš Palata.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by se měl do rezortu vrátit. V kontinuálním vysílání CNN Prima NEWS to řekl novinář a šéfredaktor deníku Mladá Fronta DNES (MfD) Jaroslav Plesl. „Dopustil se nehoráznosti, ale je nejlepší odborník,“ mínil Plesl. Nesouhlasí s ním novinář a komentátor Deníku Luboš Palata.

Co se mění pro držitele zbraní?
V kontinuálním vysílání byla řeč i o novele zbrojního zákona. S ní se mění například kategorizace zbraní. Přesněji přibývají dvě nové kategorie. „Kategorie A1 jsou zbraně, na které evropská směrnice klade přísnější požadavky. Český zákon je v mnoha případech přísnější než evropská směrnice, takže stačilo některé věci upravit,“ mínil analytik a člen představenstva sdružení LEX David Karásek.

„Druhá kategorie C1 jsou lidé, kteří nemají zbrojní průkaz. Mění se tam v zásadě dvě věci. Držitel musí mít místo pobytu na území České republiky a zbraň musí ohlásit na policii. Důvodem změn je zejména to, že u nás jsou tyto zbraně volné a často se stávalo, že někteří jednotlivci z ČR je prodávali do zahraničí, pak z toho byly problémy,“ vysvětlil analytik a člen představenstva sdružení LEX David Karásek.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button