Koronavirus

Flegr: Dejme očkovaným velká privilegia. Přinutíme tím ostatní k vakcinaci

Očkovaní lidé by měli mít velké výhody. Tímto nátlakem můžeme přinutit ostatní, aby se nechali naočkovat, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Podle něj lockdown zabírá, ale jde o to nejhorší řešení. „Má přijít ve chvíli, kdy padáme na dlažbu. Tento mezičas bychom měli využít a resuscitovat zpátky k životu hygienu, která nyní netrasuje,“ podotkl.

„Očkovaní lidé by měli mít velké výhody. Bude to sice vůči neočkovaným nefér, ale když se nám tímto nátlakem podaří ostatní přinutit, aby se naočkovali, bude to jedině dobře,“ uvedl Jaroslav Flegr. Podle něj očkování ztlumí šíření epidemie. „Pořád ale bude existovat pravděpodobnost, že i očkovaný člověk může nákazu přenést, i když je to málo pravděpodobné. Čert nikdy nespí,“ upozornil evoluční biolog a doplnil, že sám by po očkování roušku neodložil.

S výhodami pro očkované souhlasí také ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský. „Dejte očkovaným lidem privilegium a nenuťte je nosit roušky a netvrďte, že jsou nebezpeční stejně jako ti, kteří se nenaočkovali,“ řekl Hostomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Jaroslav Flegr také připomněl, že epidemii můžeme zastavit masivním trasováním a testováním. „Ještě nějakou dobu budeme mít nemocnice přeplněné a nebudeme moct rozvolňovat. V mezičase bychom měli vybudovat pořádné kapacity na testování, dvacetkrát větší než teď. Také bychom měli resuscitovat zpátky hygienu, která nyní netrasuje. To nám pomůže vrátit se do života. Jinak se budeme plácat v lockdownech,“ upozornil Flegr.

Lockdown je prohra

Podle něj současný lockdown zabírá, ale jde o to nejhorší řešení. „Lockdown je prohra. Navíc pokud trvá delší dobu a je přerušovaný, pomůže promořit celou republiku. Tvrdá opatření se mají dělat na měsíc. Srazili bychom nákazu dolů a pomocí masivního testování a trasování udrželi epidemii na lopatkách,“ vysvětlil Flegr a doplnil, že kdyby to Česko udělalo, mohly jít děti do měsíce do školy.

České děti letos navštěvovaly školu nejméně ze všech evropských zemí. „Obětování mladé generace, zejména prvního stupně, je naprostá nezodpovědnost. Ztráty spojené s tím jsou naprosto jasné,“ podotkl Hostomský.

 

Očkovaní lidé by měli mít velké výhody, myslí si evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Očkovaní lidé by měli mít velké výhody, myslí si evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové hosté diskutovali také o nelogičnosti a častých změnách v protikoronavirových opatřeních. Podle Hostomského vládě nenahrávají opatření, která nemají racionální základ. „Nošení roušek v MHD mi přijde jako férová hra. Ale nutit lidi nosit roušky ve volném prostranství, když existuje spousta dat dokazujících, že přenos viru venku je minimální, mi přijde nelogické. Vláda tím ztrácí kredibilitu. Lidé zkrátka přestanou respektovat i nařízení, která mají racionální základ,“ vysvětlil Hostomský na příkladu.

O opatřeních nepanuje soulad ani mezi odborníky. „Všichni odborníci, kteří spolupracovali s ministerstvem, byli postupně vyhozeni. V současné době tam žádný nezůstal. Náměstky, kteří mají na svědomí promořování, za odborníky považovat opravdu nemůžeme,“ řekl Flegr. „Já si například strašně vážím Zdeňka Hela, který inicioval iniciativu Sníh. Vkládám v něj i v epidemiologa Petra Smejkala strašně velkou naději. Mohli by nás nasměrovat někam z této hrůzy,“ dodal.

 

ZDROJ: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button