Epidemiolog Smejkal: Nejhorší by bylo, kdyby se lidé rozjeli na pomlázky
Jedeme systémem brzda–plyn. Rozvolňování je sice po Velikonocích reálné, ale je třeba zůstat na pozoru, uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Pozitivem podle něj může být, že některé provozy nepojedou v takové míře, jako obvykle. „Uzavření průmyslových podniků už není ve hře,“ řekl šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSes) pod ministerstvem zdravotnictví.
Podle Petra Smejkala uzavření okresů přineslo své ovoce, protože zpomaluje průchod epidemie. Rozvolňování je podle něho reálné, záležet ovšem bude na průběhu Velikonoc. „Nejhorší, co by se mohlo stát, tak kdyby se všichni rozjeli na pomlázky a tam se sdružovali,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Pozitivem podle epidemiologa může být, že některé provozy nepojedou v takové míře, jako normálně. Uzavření průmyslových podniků už není ve hře. „Mně to smysl nedává. Data nám ukazují, že okolo poloviny listopadu jsme zavedli PES a od té doby do konce roku umíralo 103 lidí denně, pak 150, nyní během lockdownu umírá přes 180 lidí za den,“ oponoval Jiří Beran, epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny.
Beran: Očkujme seniory
Podle Berana je nutné cílit na populaci nad 65 let, která přispívá k naprosté většině úmrtí. „Využil bych maximum vakcíny pro proočkování této části populace. Zatím se vakcinace vůbec nijak neodrazila na číslech,“ dodal Jiří Beran.
Zdroj: CNN Prima NEWS