Koronavirus

Doporučení dali pozdě, vysvětil Babiš zmatky se setkáváním lidí

Skupina MeSES kolem doktora Petra Smejkala musí svá doporučení dávat dřív, aby se měla k dispozici už vláda na svém jednání a nepřicházet s nimi až ve chvíli, kdy vláda rozhodne. Řekl to v neděli premiér Andrej Babiš. Narážel tak na situaci, kdy vláda v pondělí schválila setkávání 10 lidí uvnitř a 20 venku, což následně kritizoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger s odvoláním právě na skupinu MeSES.

„Skupina kolem doktora Smejkala a pana (Jana) Kulveita dává ta doporučení pozdě,“ řekl Babiš. „6. dubna naše vláda něco schválila, koncem týdne začala skupina křičet, že je zásadně proti, pan ministr to nějakým způsobem upravil a teď zase křičí sportovci,“ dodal premiér.

Právě pro sportovce znamenalo uvolnění na setkání 20 lidí venku a 10 uvnitř možnost začít například s tréninky. Babiš řekl, že chápe rozhořčení sportovců.

Vláda bude řešit v pondělí kolik lidí se může setkat vevnitř a kolik venku a rozhodne. Babiš o tom bude ještě dnes večer jednat s ministrem zdravotnictví

Fakticky tedy platí, že od pondělí se lidé budou moci setkávat v počtu 10 uvnitř a 20 venku do té doby, než vláda rozhodne jinak. Ministerstvo zdravotnictví právě na základě hlasů z MeSES navrhuje omezit setkání na 2 lidi uvnitř a 2 venku.

Omezovat setkávání lidí pandemický zákon, který začne v pondělí platit, nedovoluje. Arenberger v pátek řekl, že opatření budou platit do doby, než je zruší soud.

Podle premiéra je potřeba do budoucna pohlídat, aby vláda, než dostane na stůl nějaké návrhy, tak měla informace od skupiny MeSES, a byl tak vidět soulad či nesoulad. V pondělí prý vláda vůbec žádné informace od MeSES neměla.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button