Koronavirus

Do Velikonoc nerozvolníme, po nich bychom mohli očkovat lidi starší 65 let, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že po Velikonocích by se mohlo zpřístupnit očkování lidem starším 65 let. Předseda vlády to uvedl v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1. Do Velikonoc si však nedovede představit, že by se rozvolňovala opatření.

Babiš ve vysílání Frekvence 1 řekl, že očkování aktuálně postupuje podle jeho soudu dobře. Připomněl, že od středy by se k očkování mohli hlásit lidé s vážnými chronickými onemocněními. „Po Velikonocích doufám, že otevřeme další kategorii, a sice 65 plus,“ uvedl Babiš v pořadu Pressklub.

Do svátků si však nedovede představit jakékoliv rozvolňování. „To si skutečně nemůžeme dovolit. Máme obrovsky vysoký počet lidí v nemocnicích,“ informoval premiér. Opozice přitom aktuálně volá po tom, aby Babiš umožnil návrat žáků do škol od 12. dubna, a také aby zrušil zákaz pohybu mezi okresy.

Právě s opozicí má Babiš ve středu jednat ohledně prodloužení nouzového stavu. Jeho kabinet požaduje dalších 30 dní, opoziční strany ale reagovaly, že to na tuto dobu nehodlají podpořit. „Nás to samozřejmě mrzí. My bychom si přáli, aby to skončilo co nejdříve, je to drama pro všechny,“ pronesl.

Předseda vlády v pořadu Pressklub hovořil rovněž o vakcínách proti koronaviru. V dubnu by podle něj do Česka měly přijít další dodávky očkovacích látek od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, leč u poslední vakcíny půjde o nižší množství. Evropská léková agentura (EMA) sice již schválila k užití ve členských státech Evropské unie vakcínu společnosti Johnson & Johnson, ale s tou zatím podle Babiše nemáme počítat.

Řeč byla i o ruské vakcíně Sputnik V, která stále nemá souhlas od EMA. Babiš řekl, že mu píší různé české firmy s tím, aby Sputnik V zajistil. „Ale bez povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) či ministerstva zdravotnictví, jak se to stalo na Slovensku, to určitě dělat nebudeme,“ dodal Babiš ve vysílání Frekvence 1.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button