Koronavirus

Do roka bychom se mohli očkovat sami. Vakcína by se dávala pod jazyk, uvedl Prymula

Do roka bychom se podle Romana Prymuly mohli očkovat sami, řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Už nyní podle něj existuje metoda, která se musí jen propracovat. Zároveň by se podle něj lidé měli připravit na to, že se očkování nezbaví a budou muset chodit na pravidelné přeočkování. I z toho důvodů podporuje to, aby se Česko podílelo na vlastním vývoji vakcíny.

Česko by podle něj mělo pracovat na vývoji vlastní vakcíny. Aktuálně se podle něj čeští vědci spojují s těmi izraelskými.

„Není to otázka akutní situace, která nás ohrožuje počtem zemřelých a počtem osob, které jsou v nemocnicích, ale může se stát, že každý rok budeme muset na přeočkování a že bude docházet k mutacím. Vakcinace se tak bude muset upravovat, takže to je běh na dlouhou trať,“ řekl v rozhovoru na CNN Prima NEWS Roman Prymula.

Česko podle něj má dostatek zkušených vědců, kteří jsou schopní vakcínu vyvinout. Dokonce uvedl, že by byla časem možnost jakéhosi samoočkování.

„Máme tady poměrně chytré jedince, kteří vyvíjeli už dávno před covidem perslizniční aplikace, to znamená, že vakcína se nepodává standardní cestou do svalu, ale dá se třeba pod jazyk, tak jak se dává třeba Nicorette, při léčbě nebo prevenci ischemické choroby srdeční. To je přístup, který by bylo možné kombinovat,“ vysvětloval Prymula.

I pro zmíněné samoočkování by podle něj byla potřeba součinnost lékaře. „Toto není úplně samoočkování – stejně bude muset dojít k lékaři, ale je podstatně pohodlnější, protože on vám nalepí jakousi samovstřebatelnou náplast pod jazyk, nebo nějaký takovýto prostředek. Nebude vás to obtěžovat. Reakce jsou jiné od těch dnešních reakcí,“ doplnil Prymula.

 

Do roka bychom se mohli očkovat sami. Vakcína by se podle Prymuly dávala pod jazyk (ilustrační foto, zdroj: AP)

Do roka bychom se mohli očkovat sami. Vakcína by se podle Prymuly dávala pod jazyk (ilustrační foto, zdroj: AP)
Zdroj: AP

 

Metoda je podle něj už vyvinutá. „Myslím si, že do roka by tady mohly být konkrétní hmatatelné výsledky,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce prezidenta Miloše Zemana.

 

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button