Koronavirus

Do obchodů a na akce by mohla očkované či testované pouštět aplikace

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) připravuje aplikaci, která by mohla umožnit lidem očkovaným proti koronaviru nebo negativně testovaným vrátit se aktivitám, jež jsou kvůli epidemii zatím zakázané. Uvedl to v pátek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). S něčím podobným přišla v pátek i Hospodářská komora. Mobilní aplikaci, kterou by lidé třeba v obchodech mohli prokazovat svou bezinfekčnost, je prý připravena pilotně spustit od května.

Arenberger uvedl, že aplikace je připravena k použití, ale zbývá „dodefinovat, jak se s ní bude pracovat”.

Nastínil, že by lidem měla umožnit „dělat činnost, která zatím nebyla povolená“, a to na základě toho, že prošli očkováním proti covidu-19, že měli v určité lhůtě negativní test na koronavirus nebo že nákazu v posledních měsících prodělali.

„Zatím platí tři měsíce (od nemoci), ale ukazuje se, že i šest měsíců by se dalo akceptovat,” uvedl ministr. Vstupenkou by pro ně byl QR kód.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na dotaz Novinek následně sdělil, že ještě neví, jestli výsledná podoba bude aplikace. Naznačil, že by lidé potvrzení o očkování či testu k prokázání bezinfekčnosti mohli také nahrávat přes Portál občana.

ÚZIS na tom prý spolupracuje s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která má umožnit propojení informací o člověku s QR kódem. Termín dokončení bude podle něj záležet na řadě okolností.

Dlouhý: Neslibujeme, že to bude hned ideální

O podobné možnosti informovala v pátek i Hospodářská komora. Ta chce s vládou jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb, které by provoz chtěly obnovit od 1. května, a pomoci by v tom mohla podle ní právě i mobilní aplikace. Lidé by v ní našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, a zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost.

„Podnikatelé nabízejí státu spolupráci na jejím vývoji. Stát by ale musel mít zájem na tomto řešení s podnikateli spolupracovat. Zapojení státu je ale nezbytné. Už jen proto, že by aplikace byla propojena s informačními systémy státu,“ uvedl průkopník v elektronizaci veřejné správy Zdeněk Zajíček, který stojí za vznikem CzechPointů nebo datových schránek.

Hospodářská komora je připravena aplikaci spustit od 1. května. „Neslibujeme, že to bude hned ideální. Proto chceme aplikaci pilotně testovat v květnu ve vybraných provozovnách,“ řekl šéf komory Vladimír Dlouhý. Plně by podle něj mohla fungovat od léta.

Šéf ÚZIS Dušek na dotaz Novinek obecně uvedl, že jednání s Hospodářskou komorou už proběhla a komora prý avizovala, že je schopná vytvořit aplikace, které by umožnily číst to, co ÚZIS chystá.

Rozvolňování? Zeptejte se příští týden

Aplikace z dílny ÚZIS by mohla být součástí systému, jenž má nahradit nepoužívaný PES. Ten měl mimo jiné za cíl umožnit veřejnosti předvídat změny v opatřeních. Ještě před Velikonocemi ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že ho aktualizuje, nový ministr Arenberger ale po nástupu do funkce minulý týden uvedl, že s ním už nepočítá.

Jak se bude rozvolňovat a které oblasti by se mohly otevírat nejdříve, tak zatím není jasné. „Zatím nemáme stanovené priority. Do příštího týdne se nic měnit nebude. V současné době můžeme být rádi, že jsou děti ve školách. Nemohu zatím nic slíbit, zeptejte se příští týden,” řekl k tomu ministr v pátek.

Jednou z možností, jak dříve otevřít třeba kulturní či sportovní akce, by podle Arenbergera mohlo být také testování před samotnou akcí. „Nebude to ale v příštím týdnu, kdy se měl první takový konat,” narážel ministr na avizovanou, ale nakonec nepovolenou sérii koncertů za účasti diváků v pražské Lucerně, již chystala iniciativa Cesta ze tmy.

První z koncertů se měl uskutečnit právě příští týden. Všichni přítomní by před začátkem museli podstoupit PCR test a až na základě negativního výsledku by byli vpuštěni.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button