Koronavirus

Do karantény musí i očkovaní, tvrdí hlavní hygienička. Babiš do ní nešel

Podle metodického pokynu hlavní hygieničky Jarmily Rážové je karanténa nařízena i u osob, které již absolvovaly očkování. Uvedla to hlavní hygienička s odkazem na metodické pokyny. Karanténa by se podle toho měla týkat i premiéra Andreje Babiše (ANO) poté, co se koronavirus potvrdil u vedoucí Úřadu vlády Tünde Barthy. Babiš na rozdíl od dalších osob, které byly se ženou v kontaktu, v karanténě neskončil.

Metodický pokyn hlavní hygieničky z 29. ledna přitom jasně uvádí, že „karanténa se u osob očkovaných proti COVID-19 nařizuje”. Na rozdíl od osob, které prodělaly onemocnění covid a do karantény po kontaktu s nakaženým nemusí 90 dní.

Postup vychází z doporučení a společného stanoviska odborných společností.

Metodický pokyn hlavní hygieničky České republiky k jednotnému postupu krajských hygienických stanic při rozhodování o dalším postupu u osob očkovaných proti nemoci COVID-19
Nařizování karantény u osob očkovaných proti COVID-19. Karanténa se u osob očkovaných proti COVID-19 nařizuje. Tento postup není v souladu s postupem, který je aplikován u osob po onemocnění COVID-19, kdy během 90 dnů není karanténa požadována. Případnou úpravu a sjednocení přístupu bude možné provést až po získání dalších poznatků. Případný nárůst dilematu ve vztahu k podstoupení očkování, když není u očkovaných benefit nulové karantény, nelze cestou KHS v současné době vyřešit.
 zdroj: ministerstvo zdravotnictví

O potvrzení nákazy u šéfky Úřadu vlády informoval ve čtvrtek server SeznamZprávy, který připomněl, že Bartha, která minulý pátek doprovázela Babiše na cestě do Maďarska, uvedla, že první příznaky nemoci pocítila v pondělí.

Podle Barthy Babiš do karantény nemusel proto, že dostal obě dávky očkování a od aplikace druhé dávky uběhlo již sedm dní. Opatření prý konzultovala s Babišovým poradcem Romanem Prymulou a právě Rážovou.

Babiš do karantény nemusel ani v září

Babiš v karanténě neskončil ani loni v září, když byl v kontaktu s Rážovou, která byla tehdy pozitivně testována.

„Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,” uvedl v září premiér s tím, že rozestupy mezi stoly byly až čtyřmetrové.

Premiér se nechal loni v prosinci jako vůbec první člověk v ČR naočkovat. První dávku vakcíny dostal 27. prosince, druhou o pár týdnů později. Veřejnost o tom spravil lakonickým sdělením: „Hotovo.”

Zdroj: Novinky.cz.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button