Koronavirus

Dítě bez testu nebude smět do školy, bude mít omluvenou absenci a úkoly

Do školy můžou jít děti s testem, nebo vůbec. Ministr školství Robert Plaga nechce do škol pouštět děti, které nebudou testované. Škola pak také podle něho nemusí zajišťovat distanční výuku. Zpátky do lavic se mají postupně vracet žáci od 1. března. Testovat se mají sami ve školách pomocí antigenních testů. Plaga chce více testování zaměstnanců ve firmách.

„Samozřejmě vnímám, že část rodičovské veřejnosti nebude mít zájem o testování svých dětí. Tam se bavíme o tom, že pokud tyto děti odmítnou být testovány, tak nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma. Neznamená to ale, že jim bude poskytována distanční výuka podle pravidel, které jsou v tuto chvíli jasné pro distanční výuku podle zákona,“ řekl ministr školství Robert Plaga při jednání školského výboru Sněmovny.

Žáci se mají sami testovat přímo ve školách a předpokládá se, že by se testovalo dvakrát týdně. Jde o výtěr z nosu. Antigenní testy potřebují dostat výjimku pro takzvané samotestování, protože v Česku není momentálně žádný takový test schválený.

Ministerstvo chce podle svého vyjádření plošným testováním žáků a zaměstnanců chránit zdraví. V pilotním období pro žáky závěrečných ročníků středních škol, na praktických vyučováních a deváťáků proto resort počítá s tím, že testy mají absolvovat.

„Žák, který se nebude chtít podrobit připravovanému neinvazivnímu testování, se nebude účastnit prezenčního vzdělávání a bude se nadále vzdělávat doma. Půjde o automaticky omluvenou absenci z prezenčního vzdělávání. Školy budou instruovány, aby v rámci svých kapacitních možností těmto žákům poskytovaly podporu při vzdělávání,“ upřesnila pro iDNES.cz mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Proti vzdělávání podmíněného testy se ohradili pirátský poslanec Lukáš Bartoň i sociální demokratka Kateřina Valachová, která byla dva roky ministryní školství. 

Zdroj: idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button