Koronavirus

Demonstrace na Staroměstském i Václavském náměstí ukončila policie

Jen 12 minut trvala na Václavském náměstí v Praze demonstrace proti vládním opatřením iniciativy My společně. Protestu se účastnil i nezařazený poslanec Lubomír Volný. Poté, co mezi demonstranty vstoupili těžkooděnci, ji Volný ukončil.

Další demonstrace, kterou svolala iniciativa Chcípl PES, se konala následně na Staroměstském náměstí. Policie ji rovněž ukončila z důvodu překročení stanoveného počtu účastníků.

Demonstrace svolaná do horní části Václavského náměstí začala ve 13 hodin, ještě předtím policie řešila drobné incidenty.

Policie byla na akci připravena, kolem 13. hodiny uzavřela pražské Václavské náměstí. Na místě se sešla asi stovka lidí, policie před jejím začátkem řešila pouze drobné incidenty.

„Policisté na místě vyhodnocovali, komu dovolí se účastnit, mimo jiné kontrolují, jestli osoby mají trvalý pobyt v Praze,“ potvrdil iDNES mluvčí Jan Daněk.

„Policisté na místě vyhodnocovali, komu dovolí se účastnit, mimo jiné kontrolují, jestli osoby mají trvalý pobyt v Praze,“ potvrdil iDNES mluvčí Jan Daněk.

Desítky jich stály namačkaných u vstupu do metra v horní části náměstí. K pódiu je policie nepustila, tam totiž je už maximálně povolených 100 demonstrujících.

Demonstrace trvala pouhých 12 minut. Poté, co mezi demonstranty vstoupili těžkooděnci, ji Lubomír Volný z pódia ukončil.

Hloučky řádově desítek lidí se po skončení akce přesunuly na Staroměstské náměstí, kde demonstraci od 14 hodin avizovala také iniciativa Chcípl PES.

Policie stejně jako v případě Václavského náměstí střežila vstupy na místo a namátkově kontrolovala trvalé bydliště zúčastněných lidí. Někteří demonstranti zapalovi dělbuchy, došlo k několika lokálním potyčkám.

I tuto akci kvůli překročení povoleného počtu účastníků pražský magistrát po několika minutách rozpustil. Zúčastnily se jí přibližně desítky lidí, mnoho z nich nemělo nijak chráněné dýchací cesty.

Na demonstraci do Prahy se v neděli chystali i lidé z dalších krajů. Dva autobusy z Karvinska a Ostravska zastavila policie na hranici okresů a poslala je zpět. Na místě sice nikdo pokutu nedostal, nicméně policie případ postoupila ke správnímu řízení.

Lidé, kteří se i při současných opatřeních budou chtít zúčastnit veřejných shromáždění či demonstrací budou muset mít také respirátor, chirurgickou roušku nebo podobně účinný prostředek na ochranu dýchacích cest, rozhodla vláda.

„Účast na demonstraci není důvod pro opuštění okresu,“ řekl iDNES.cz ministr vnitra Jan Hamáček. Policie to nebude uznávat jako důvod.

Veřejná shromáždění jsou nyní možná maximálně v počtu 100 osob ve skupinách po 20 účastnících a vyžaduje minimálně dvoumetrové rozestupy mezi skupinami. Nově bude vláda vyžadovat „respirátor, chirurgickou roušku či obdobně účinný certifikovaný prostředek na ochranu dýchacích cest.

Od pondělní půlnoci je v celém Česku omezen pohyb. Platí zákaz cest lidí mezi okresy, vyjma dopravy do zaměstnání, k lékaři nebo na úřad. Pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres je nutné čestné prohlášení nebo formulář ministerstva s místem, časem a cílem cesty.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button