Koronavirus

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47

Lékový ústav zaznamenal za poslední týden osm případů úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti covidu. Celkem jich už eviduje 47. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. K úternímu večeru ústav evidoval také 3 399 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu, to je o 308 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Hlášení o úmrtích jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv v Česku důkladně hodnocená a následně je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), ve kterém má ČR své zástupce. Ústav upozorňuje, že stejně jako u ostatních hlášení jde i v těchto případech pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat příčinnou souvislost.

Kdyby výbor EMA došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci.

Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna převažují přínosy vakcín nad jejich riziky. Většina úmrtí byla vysvětlena zhoršením už existujících nemocí.

V případě vakcíny od AstraZenecy EMA uvedla, že jejím vzácným vedlejším účinkem je výskyt krevních sraženin. I přesto podle EMA přínos vakcíny převyšuje možná rizika. Některé země ale očkování touto vakcínou omezily. Případy krevních sraženin se vzácně objevily i u vakcíny od firmy Johnson & Johnson, která je čtvrtou registrovanou pro použití v EU.

Horečka, zimnice nebo únava

Lidé hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, bylo v Česku podáno lidem přibližně 2,6 milionu dávek vakcín a přes 893 tisíc lidí dostalo obě potřebné dávky. V ČR se očkuje třemi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V Česku už je i vakcína americké firmy Johnson & Johnson, ve čtvrtek by ji měly dostat první ordinace praktických lékařů.

Zdroj článku: cnn.iprima.cz

 

Svět – mapa koronavirus

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button