Koronavirus

Další země pozastavila očkování AstraZenecou. K Dánsku a Nizozemsku se přidalo Německo

Německo z obezřetnosti pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Oznámilo to v pondělí německé ministerstvo zdravotnictví s odkazem na doporučení Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek a který doporučil další zkoumání účinků látky. V posledních dnech touto vakcínou přestalo kvůli některým podezřelým úmrtím očkovat několik evropských států.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že postup Německa je preventivní a že očekává rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) o vakcíně ještě tento týden. „Očkování pozastavujeme, abychom se ujistili o bezpečnosti,“ zdůraznil. Dodal, že rozhodnutí není politické, vychází z odborných doporučení a cílem prověrky je posílení důvěry v přípravek.

Spahn uvedl, že v zemi bylo zaznamenáno sedm podezřelých případů mozkové žilní trombózy, které je nyní nutné objasnit. Německý ministr zdravotnictví v prohlášení také vyzval ty, kteří se čtyři dny po očkování vakcínou AstraZeneca necítí dobře, aby se obrátili na lékaře.

Německo je tak další z řady zemí, které postupně očkování preparátem od společnosti AstraZeneca pozastavily. Dánsko tak učinilo již minulý týden a postupně se k němu přidaly i další země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a v neděli Nizozemsko. V pondělí očkování touto vakcínou pozastavila i Itálie a Francie. Budou také čekat na stanovisko EMA.

Přerušit očkování vakcínou od britsko-švédské firmy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

Jasné stanovisko k přípravku od AstraZenecy pro použití v Německu v pondělí ještě před nejnovějším oznámením ministerstva zdravotnictví žádal bavorský premiér Markus Söder a ministerstvo agentuře Reuters v reakci na jeho vyjádření sdělilo, že bude pokračovat v distribuci vakcíny, protože neexistují žádné průkazné důkazy, že by byla nebezpečná. Nyní tak názor změnilo.

Britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) uvedl, že dostupné důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou proti COVID-19 od firmy AstraZeneca a případy krevních sraženin u některých naočkovaných.

Česko očkování AstraZenecou nepozastaví

Vakcíny se dříve zastaly také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO).

Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) očkování vakcínou od AstraZenecy nepozastaví. Podle něj není prokázaná souvislost s trombózami. Uvedl to na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button