Koronavirus

ČSSD chce zrušit některá proticovidová opatření. Nefungují a jsou drahá, tvrdí Hamáček

Podle Jana Hamáčka ČSSD navrhne zrušení některých opatření, protože nefungují a jsou drahá. Jako příklad uvedl zlevnění nafty, které nakonec lidem ulevilo o 12 haléřů a pumpařům o 2 koruny. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že od 1. března by mohli lidé v karanténě nebo v izolaci dostávat bonus k nemocenské.

ČSSD je podle Hamáčka pro co nejrychlejší návrat dětí do škol, řekl Hamáček. Riziko komplikací pro zdravotní systém je příliš vysoký, uvedl šéf sociální demokracie.

Podmínkou je testování studentů. Materiál ministra školství Roberta Plagy, který předložil vládě, bude muset být podle ministra vnitra rozpracován.

Předseda ČSSD Jan Hamáček na dotaz iDNES.cz, kdy by se do škol mohli vrátit žáci prvního stupně, odvětil, že když se do škol vrátí studenti připravující se na maturity, od začátku březnu, žáci prvního stupně ZŠ by se mohli vrátit do školních lavic o týden později.

Ve vládě budou podle něj také sociální demokraté znovu prosazovat, aby byli lidé finančně motivováni nevyhýbat se karanténě. Ministři za ČSSD tak budou prosazovat zvýšení nemocenské, či aby existoval speciální bonus k nemocenské – až 375 korun za den strávený v karanténě.

Až rok zákaz činnosti za opakované porušování nařízení, navrhl Hamáček

Přitvrdit proti provozovatelům restaurací či hotelů, kteří porušují vládní nařízení proti šíření koronaviru, navrhuje ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Za jejich opakované porušování má existovat i možnost uložit zákaz činnosti na jeden rok. Hamáček to navrhuje vládě. „Nechystáme bič na občany,“ řekl na tiskové konferenci sociální demokracie.

„Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit,“ uvedl Hamáček.

Mají otevřeno a ještě se tím drze chlubí, říká Hamáček

„Každý den dostávám maily od občanů, že provozovatelé restaurací mají otevřeno a ještě se tím drze chlubí,“ prohlásil ministr vnitra.

Vláda projedná novelu k zákonu o krizovém řízení a zákonu o odpovědnosti za přestupky a Hamáček ji chce v parlamentu prosadit zrychleně v rámci stavu legislativní nouze.

Policisté nyní nemají přehled o přestupcích, které už osoba spáchala podle krizového zákona. Důsledné trestání opakovaného porušování krizových opatření vlády je proto nemožné. „Nevzniká žádný nový registr. Registr přestupků už existuje,“ zdůraznil Hamáček.

„Dáváme správním orgánům i policii možnost zohlednit, zda je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce. Jen tak získáme na chronické porušovatele páku a můžeme účinně bojovat se současnou zdravotnickou krizí,“ říká Hamáček. Vzniknout má proto registr přestupků i pro protiprávní jednání v rámci krizového zákona.

Nyní není povinnost správního orgánu rozhodujícího o přestupcích, tedy obce s rozšířenou působností, oznámit policii rozhodnutí ve správním řízení. Nově bude muset informovat policii bez zbytečného odkladu. Například aby policie věděla, zda někdo, kdo spáchal přestupek proti nařízením vlády v Praze, se již před tím takto zachoval třeba v Teplicích.

Hamáček také zopakoval, že zatím od nikoho neslyšel, jaký jiný nástroj než nouzový sgtav by měla vláda zvolit při potlačování pandemie měla zvolit. „Vzhledem k tomu, že hlasy nejsou, tak se jednat musí. Neprodloužení nouzového stavu by byla katastrofa,“ míní ministr vnitra.

Zdroj: Prima CNN, idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button