Covidový pas má obnovit v EU cestování. Neschválený Sputnik stačit nebude
Na tento krok čekají zejména desítky milionů lidí, kteří jsou v EU závislí na turistickém průmyslu. Evropská komise ve středu představí, jak by měl vypadat takzvaný covidový nebo též očkovací pas, který má umožnit znovu otevřít obyvatelům Unie vnitřní hranice. Cestování bez karantén a dalších podmínek má podle dosud známých návrhů umožnit buďto očkování schválenou vakcínou, nebo negativní covidový test.
Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Unie Ylva Johanssonová popsala, že by se mělo jednat o digitální certifikát, ve kterém bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz, že má člověk protilátky, nebo byl očkován.
Přesnou podobu covidových pasů, které mají sjednotit protiepidemické podmínky pro cestování ideálně ve všech unijních zemích, má Komise představit ve středu.
Spory se vedly zejména o to, jaké vakcíny bude Unie uznávat jako dostatečné. Podle zjištění Hospodářských novin, které odkazují na samotný návrh Komise, se Unie nakonec přiklonila k návrhu ručit pouze za očkování výrobců, které schválila Evropská léková agentura. Ty jsou v tuto chvíli čtyři: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Pas ano, ale diskriminace ne
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznil, že pas by neměl být diskriminační – kromě očkování by tedy k němu měly vést i jiné cesty.
„Je pro nás důležité, aby to bylo pro občany co nejjednodušší, aby se zajistila velká ochrana osobních údajů, a stejně tak chceme, aby očkovací pas nebyl nějakým prostředkem diskriminace lidí, kteří se nemohou očkovat,“ řekl Petříček v úterý během návštěvy Chorvatska.
Návrh Komise projedná Evropský parlament a podle všeho se tam o něm povedou tvrdé diskuze. Konkrétně o podmínce, že pro bezproblémové cestování mezi členskými zeměmi nebude stačit jakékoliv očkování proti covidu, ale jen těmi preparáty, které už schválila EMA.
Část evropských zemí totiž už očkuje nebo hodlá očkovat své občany i ruským Sputnikem V nebo čínským Sinopharmem. Tito naočkovaní by tak podle návrhu před cestou stejně museli na covidový test.
Sputnik a Sinopharm vs. EMA
Použití ruské vakcíny Sputnik V schválilo v rámci Evropské unie pouze Maďarsko, které nečekalo na schválení Evropské lékové agentury. Vakcíny má k dispozici také Slovensko, které je ale zatím pouze testuje, ale ještě s nimi nezačalo očkovat.
Je úlohou EMA, aby určovala, které preparáty jsou bezpečné a mají dostatečnou účinnost.Marcel Kolaja, europoslanec
V rámci zbytku Evropy Sputnikem očkují především na Balkáně – v Srbsku, Bosně a Hercegovině a Severní Makedonii. Přibližně šest tisíc dávek vakcíny dostala od Srbska Černá Hora a Sputnik V schválilo také Moldavsko, které vyčlenilo peníze na nákup zhruba 340 tisíc dávek, nicméně vinou politických pří se v zemi touto látkou ještě neočkuje.
Schvalovacím procesem evropské lékové agentury z těchto vakcín zatím prochází pouze ruský Sputnik. Čínský Sinopharm podle údajů z 9. března dosud nepodal k EMA ani žádost.
Podle europoslance Marcela Kolaji (za Piráty) je podmínka schválených očkování v pořádku. „Považuji to za naprosto správné. Je úlohou EMA, aby určovala, které preparáty jsou bezpečné a mají dostatečnou účinnost. Aby se na základě toho dala dělat nějaká opatření,” řekl Novinkám.
Očekává se, že na co nejrychlejší přijetí jednotných podmínek pro cestování budou tlačit zejména středomořské země, jejichž ekonomika je do velké míry závislá právě na turistickém ruchu.
Zdroj: novinky.cz