Koronavirus

COVID PAS oživí turistický ruch, říká Pospíšil. Kdo ho získá a kam umožní vycestovat?

Usnadnit lidem v Evropské unii cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu má jednotný covid pas, jehož parametry v týdnu navrhla Evropská komise. Kdo všechno na pas dosáhne a co jeho držitelům umožní, odpovídá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Jak se díváte na návrh takzvaného covid pasu?
Přes všechny výhrady, které k tomu mám, to podporuji. Je to šance jak posílit možnost volného pohybu po Evropě, aby lidé mohli v létě jet na dovolenou. Ve chvíli, kdy hrozí, že další letní sezona bude zničená covidem a lidé si nebudou moci užít dovolenou v jižních částech Evropské unie, což také silně poškodí turistický průmysl, tak je třeba hledat nějaké řešení, které sice nebude dokonalé, ale třeba alespoň trochu pomůže, aby proběhla nějaká letní prázdninová sezóna.

Kdo podle návrhu bude mít na covid pas nárok?
Hlavní klíčový politický problém je, že Evropa zaostává v očkování a je zřejmé, že v létě nebude proočkována většina populace, takže se hledalo řešení, které nebude diskriminační. Kdyby covid pas mohla mít jenom menšina evropské populace, tak by to bylo diskriminační. Takže se zvolilo řešení, kdy covid pas můžete mít nejen když jste očkován, ale i v případě, že jste aktuálně otestován, nebo jste v určité lhůtě po prodělání covidu, takže lze předpokládat, že máte ještě protilátky. Dává to již větší prostor, než kdyby to bylo pouze vázáno na očkování.

Asi by to ani nebylo spravedlivé s ohledem na různé státy, podle toho, jak kde probíhá očkování…

Přesně tak by to nebylo spravedlivé, protože dnes nemáte možnost se svobodně rozhodnout, že se necháte naočkovat. Mladší ročníky v létě pravděpodobně ještě naočkovány nebudou. Samozřejmě přeji seniorům, aby měli v létě možnost vyjet za sluníčkem, proto mi to přijde jako rozumný kompromis. Starší lidé budou naočkováni a mladí se mohou rozhodnout pro test.

Jestli se Řecko v létě rozhodne, že někteří lidé budou moci do restaurací nebo na diskotéku, tak to bude platit nejen pro Řeky, ale musí to platit pro všechny Evropany, kteří splní dané podmínky

Jak se covid pas bude stavět k necertifikovaným vakcínám?
Zatím převažuje názor, že do covid pasu mají být zahrnuty pouze certifikované vakcíny, ale počítá se s variantou, že si daná země může rozhodnout, že bude uznávat ještě další vakcíny. V návrhu Evropské komise se počítá s tím, že daná země může říci: „My bereme v potaz také očkování Sputnikem.“

Covid pas by se v rámci cestování týkal pouze států Evropské unie?
Ano, týkal by se pouze států Evropské unie s tím, že má primárně zaručit vstup na území dané země, aniž byste museli spadnout do několikadenní karantény a měl byste mít stejný režim z hlediska návštěvy kulturních akcí, restaurací atd., jako budou mít občané daného státu, kteří jsou buď testovaní, nechali se očkovat, nebo prodělali covid. Jestli se například Řecko v létě rozhodne, aby jim fungovala sezona, že tito lidé budou moci do restaurací nebo na diskotéku, tak to bude platit nejen pro Řeky, ale musí to platit pro všechny Evropany, kteří splní dané podmínky. Všechny státy mohou mít své podmínky nastaveny jinak, ale musí vždy platit stejně pro všechny Evropany.

Mohl by covid pas platit případně také na kulturní akce či na sportovní utkání v Česku?
To by samozřejmě mohl, ale je to o české vládě, o čem Blatný s Babišem rozhodnou. Když si česká vláda v létě řekne, že na fotbalová utkání, cvičení v posilovně atd. budete moci jít, když budete mít očkování nebo test, tak to ale bude muset zákonitě platit například i pro Němce, kteří v létě přijedou a budou mít covid pas.

Od kdy by mohl covid pas začít fungovat?
Bavíme se o návrhu komise, který budou ještě státy posuzovat na Evropské radě, kde budou ještě jistě mnohé připomínky. Pak to musí schválit ještě parlament a jednotlivé státy to musí transponovat do svých národních řádů. Je na to strašně málo času. Mně se ta myšlenka líbí. Máme ale polovinu března a než se to spustí, tak máme před sebou spoustu neznámých.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button