Koronavirus

Česko se topí v pandemii, Schillerová rozdala svým úředníkům 11,5 milionu na odměnách

Ministerstvo financí v loňském roce rozdělilo mezi 44 vysoce postavených úředníků na odměnách 11,5 milionu korun. Z toho dva náměstci ministryně loni získali každý 715 tisíc korun a další čtyři přes 400 tisíc korun. Vyplývá to z údajů, které získaly Hospodářské noviny na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Pro srovnání, mimořádná odměna pro zdravotníky v souvislosti s covidem za celý rok činí 75 tisíc korun.

Hospodářské noviny připomněly, že Schillerová loni kvůli dopadům pandemie prosadila zvýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun, přičemž slibovala, že stát bude šetřit mimo jiné i na platech státních úředníků.

Solidarita státu se souženou společností je nulová
Helena Horská

„Takové odměny státním zaměstnancům v době, kdy zhruba sedmina ekonomiky musela v boji proti pandemii zavřít své provozovny a minimálně další sedmina byla nepřímo preventivními zásahy státu dost výrazně omezena, jsou za hranou slušného a ohleduplného přístupu. Takto si stát, ministerstvo financí, představuje sdílení nákladů boje s covidem-19? Solidarita státu se souženou společností je nulová,” řekla deníku hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Ta loni opustila Výbor pro rozpočtové prognózy a kritizovala návrh rozpočtu.

Odměny náměstků na MF (v Kč):
Náměstek 1 80.000
Náměstek 2 300.000
Náměstek 3 420.000
Náměstek 4 420.000
Náměstek 5 450.000
Náměstek 6 465.000
Náměstek 7 715.000
Náměstek 8 715.000
Zdroj: Hospodářské noviny

Kritická k vyplácení odměn podle Hospodářských novin je i bývalá náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Rozdávat si v této době takové astronomické odměny mi přijde neskutečné
Simona Hornochová

„Privátní sféra je také v této době pod obrovským tlakem, lidé jsou rádi, že mají práci, a rozdávat si v této době takové astronomické odměny mi přijde neskutečné,” řekla deníku.

Deník oslovil i další bývalé náměstky na ministerstvu financí. Podle nich byla obvyklá roční odměna kolem 250 tisíc korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi Sněmovny

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi Sněmovny

Foto: Petr Horník, Právo

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hájí vysoké odměny pro některé zaměstnance jejich vysokou kvalifikací.

„Pro ministerstvo financí pracují špičkoví ekonomičtí a právní odborníci, díky jejichž zkušenostem a praxi Česká republika šetří miliardy korun ročně,” prohlásila Schillerová. Jako příklad uvedla více než 90procentní úspěšnost při zastupování státu v mezinárodních arbitrážních i vnitrostátních soudních sporech.

Odměny ministryně udělila také s ohledem na mimořádné pracovní nároky související s epidemií nemoci covid-19. „Z celkového počtu všech vládních zákonů zmírňujících dopady krize vyvolané novým koronavirem jich ministerstvo financí zpracovalo jednu třetinu,” upozornila Schillerová.

Nárůst mimořádných odměn části pracovníků byl podle ministryně dán i tím, že zejména v loňském prvním pololetí resort upustil od plošného odměňování dobře pracujících zaměstnanců. „V celkovém úhrnu odměn došlo k meziročnímu poklesu o 39 procent,” zdůraznila.

Náměstci berou 150 tisíc měsíčně

Hospodářské noviny připomněly, že plat náměstka se pohybuje kolem 150 tisíc korun měsíčně, přičemž tabulkový základ je 60 tisíc korun a k němu se přidává osobní ohodnocení a příplatek za vedení.

„Každý náměstek si tak přijde na jiné peníze, na ministerstvu financí ale tradičně bývají vyšší mzdy i odměny než jinde,” uvedly Hospodářské noviny. Celkem na úřadu působí sedm náměstků a státní tajemník, který má postavení náměstka pro řízení sekce.

Zdroj: čtk, novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button