Koronavirus

Česko mohlo mít daleko víc vakcín. Vojtěch s Prymulou je neobjednali

Za nedostatek vakcín v ČR, kterým se často odůvodňuje pomalu se rozbíhající očkování proti covidu, nemůže jen často obviňovaný byrokratický aparát Evropské unie. Svůj díl odpovědnosti nese i česká vláda, která vědomě nevyužila možnost objednat si více dávek, ačkoliv mohla. Bylo to rozhodnutí bývalých dvou ministrů zdravotnictví.

Podle dokumentu, který získaly Hospodářské noviny, mohla ČR díky smlouvám uzavřeným s Unií objednat výrazně více dávek, než se nakonec stalo.

Zatímco některé země si objednaly tolik dávek, aby se mezi lidmi vytvořila tzv. přirozená imunita, která podle odborníků vyžaduje alespoň 70 procent naočkované populace, ČR plánuje do poloviny roku naočkovat pouze 44 procent lidí.

Od dvou výrobců mohlo být dvakrát víc vakcín

Důvodem je podle listu skutečnost, že vláda objednala pouze 81,1 procenta dávek, na něž měla v rámci objednávky nárok. Vakcín od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson tak objednala pouze polovinu z možného množství.

Podle ministerstva zdravotnictví se jednalo o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví Adama Vojtěcha a Romana Prymuly (oba za ANO). Vojtěch listu řekl, že řešil pouze dodávku vakcín AstraZeneca, a to v době, kdy nebylo jasné, které očkovací látky budou úspěšné, a proto resort nechtěl „sázet vše na jednu kartu”.

Zatímco ČR tak bude mít do poloviny roku podle strategie naočkovanou necelou polovinu dospělé populace, Malta si objednala dávky pro 92 procent lidí, Dánsko pro 79 procent a Rumunsko pro 56 procent. S nižší mírou proočkovanosti počítají do poloviny roku pouze Lotyšsko, Slovensko, Chorvatsko a Bulharsko.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button