Koronavirus

Česko mohlo dostat 140 tisíc vakcín navíc. Babiš ale nabídku odmítl

Česká republika zřejmě přišla o možnost získat navíc desítky tisíc vakcín od firmy Pfizer/BioNTech. Na stole přitom měla nabídku na 140 tisíc vakcín navíc. Premiér Andrej Babiš (ANO) za odmítnutí nabídky čelí tvrdé kritice od opozice a dokonce i od vládních kolegů. Kritizují hlavně to, že Babiš jednal sám a s vládou se neporadil. Podle Babiše je výsledek jednání skandální.

Ve čtvrtek 1. dubna jednaly státy Evropské unie o rozdělení 10 milionů vakcín od firmy Pfizer, které EU získala navíc dřív, než bylo v plánu. Původně měly dorazit až na konci roku.

Sedm milionů vakcín bylo rozděleno podle počtu obyvatel. Spor se ale vedl o rozdělení dalších tří milionů. Evropská unie je chtěla rozdělit zemím, které je potřebují nejvíce. Tedy Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Lotyšsku, Slovensku a Česku.

Podle webu Politico měla Česká republika z tzv. „balíku solidarity“ získat asi 140 tisíc dávek. Proti této dohodě se ale postavilo Česko, Rakousko a Slovinsko. Země totiž chtěly pro sebe více.

Taktika jim ovšem nevyšla podle plánu. Česko kvůli tomu totiž přišlo podle Politica o 70 tisíc dávek vakcíny. Rakousko a Slovinsko nakonec některé vakcíny navíc získaly. Web Politico to nicméně označil jako ostudnou porážku Andreje Babiše, rakouského kancléře Sebastiana Kurze a šéfa slovinské vlády Janeze Janši.

Babiš označil rozhodnutí portugalského předsednictva za skandální. „To, co se stalo, je vlastně taková výchovná lekce pro Sebastiana Kurze, který si dovolil poukázat na tu nespravedlivost, že vakcíny se nerozdělují podle obyvatel,“ řekl Babiš TV Nova.

Premiér zároveň odmítá, že by Česko přišlo o 70 tisíc vakcín. „Tohle číslo je fiktivní, těch nabídek bylo x a my zkrátka trváme na tom, že by se to mělo rozdělovat podle počtu obyvatel,“ dodal Babiš.

Do premiéra už se ale kvůli výsledkům jednání pustili jeho vládní kolegové. „Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Spokojený není ani ministr vnitra a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. „Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín,“ řekl Hamáček.

Babišovo vyjednávání kritizuje i opozice. „Nerad používám silná slova, ale toto je totální krach evropské politiky Andreje Babiše. Premiér, který nedokáže hájit naše zájmy, prokaučuje možnost získat více vakcín, je českým občanům k ničemu,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Podle prezidenta Svazu obchodu a průmyslu Tomáše Prouzy Andrej Babiš ohrozil životy lidí. „Dokud se Andrej Babiš a jeho „evropská pravá ruka“ Milena Hrdinková ztrapňovali vyjednáváním nefunkční reverse charge, jen jsme vypadali blbě. Ale aplikací stejně hloupé strategie na jednání o vakcínách jste ohrozili život tisíců lidí,“ sdělil Prouza.

Zdroj: tn.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button