Koronavirus

Česká republika se příští týden zřejmě konečně dočká jarních teplot. Kromě příjemného počasí by oteplení mohlo pomoci i v boji proti koronaviru. Biolog Jaroslav Flegr si myslí, že teplé počasí srazí infekčnost viru až o třetinu.

V uplynulých dnech sice Česko pokryl sníh, ale už příští týden se Češi konečně dočkají jara. Výrazně se oteplí a teploty mohou dosáhnout až 15 °C.

Podle některých odborníků by teplé počasí mohlo také pomoci v boji s nemocí covid-19.

Velkým optimistou je především evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Už týden po oteplení klesne infekčnost viru o třetinu a opatření jasně zaberou. Jestli Babiš ihned nerozvolní a nechá vyklesat počty nakažených na 1000 denně, aby mohlo fungovat trasování, tak jsme za vodou,“ uvedl Flegr na Twitteru.

Jeden z jeho sledujících se ho zeptal, proč se tedy nemoc rychle šíří i v zemích jako je Brazílie, kde je teplota vyšší. „Faktorů ovlivňujících rychlost šíření je mnoho. V Evropě hraje velkou roli teplota, respektive relativní vlhkost,“ vysvětlil biolog.

Bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch ale jeho optimismus nesdílí. Hlavně kvůli novým mutacím. „Obávám se, že pokud dojde k rozšíření rizikových variant viru v naší populace, které se prokazatelně dobře šíří v subtropickém-tropickém klimatu, tak nám oteplení nemusí pomoct,“ uvedl Hajdúch.

Teplé počasí jako spásu nevidí ani další odborníci. „Stejně jako nepomohly silné mrazy, ani oteplení nepomůže vyřešit problémy s covidem-19,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Tato onemocnění se šíří za nějakých teplotních podmínek. Neočekávám, že dojde k nějakým dramatickým změnám,“ řekl epidemiolog Roman Prymula.

Zdroj: tn.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button