Koronavirus

Bylo očkování Babiše jen „na oko“? Delegace nebyla kvůli neočkovaným vpuštěna do očkovacího centra

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš ve čtvrtek 11. března 2021 jednal v Izraeli s předsedou vlády Izraele Benjaminem Netanjahuem o očkování občanů a vakcínách. Český premiér během návštěvy Jeruzaléma také v hlavním městě státu Izrael slavnostně otevřel novou pobočku zastupitelského úřadu České republiky.

 

Český premiér jednal v Jeruzalémě se svým izraelským protějškem a následně také s premiérem Maďarska. Hlavními tématy společného jednání předsedů vlád byly vakcinace obyvatel a také spolupráce na výrobě vakcín. Předseda vlády České republiky vyjádřil zájem České republiky o účast v mezinárodním fondu pro vědu a výzkum, jehož vznik v minulém týdnu oznámili premiéři Izraele, Dánska a Rakouska.

Ve zprávách Prima CNN se objevila informace, že delegace nebyla vpuštěna do očkovacího centra, jelikož v Izraeli je pravidlo, že tam smí pouze očkovaní lidé. Na internetu se ihned objevily informace, jak je možné, že delegace, včetně Andreje Babiše, nebyla vpuštěna, když pávě zmíněný Andrej byl očkován již v prosinci loňského roku.

Na socíální síti Facebook se velice rychle začal šířit příspěvek, kde je sepsána lehce překroucená verze ze zpráv na Prima CNN.

Facebook článek

Vzpomínáte na tuto dojemnou fotografii, která na začátku očkování proběhla celým internetem? Jak nám jde pan premiér…

Zveřejnil(a) Jan Mošnička dne Sobota 13. března 2021

Pokud se podíváme na celou reportáž na Prima CNN, je tam řečeno „…premiér Andrej Babiš navštívil také jedno z očkovacích center. Ovšem dovnitř vpustili jen ty, kteří jsou očkovaní proti Covidu-19, a tak většina české delegace zůstala za dveřmi“.

Facebookový článek je tady velice překroucen, velká část delegace vpuštěna nebyla, jelikož nebyla očkovaná proti Covid-19. Žádná zmínka o nevpuštění Andreje  nepadla a i z reportáže vyplývá, že vpuštěn byl.

Reportáž z Prima CNN – https://cnn.iprima.cz/porady/hlavni-zpravy/andrej-babis-navstivil-izrael-zdroj-cnn-prima-news

Proč jel Andrej Babiš do Izraele?

Hlavní dvě věci, které zazněly, jsou vlastně dvě nabídky ze strany Izraele. Jsou de facto podobné nebo stejné, jaké nabídli minulý týden, když tady byl rakouský premiér a dánská premiérka, a to znamená, že nám nabízejí možnost participovat na výrobě vakcín, která bude v Izraeli. Myslím, že je to zajímavé, protože dnes jsme v situaci, kdy Evropa nemá vlastní vakcínu. Druhá věc je zelený pas, který tady aplikují pro všechny, kteří se naočkovali, a podle toho mají potom možnost a přístup do jednotlivých míst a postupné otevírání jejich ekonomiky a společnosti. Mají dohody s Řeckem a s Kyprem na vzájemnou akceptaci toho zeleného pasu,“ řekl Andrej Babiš.

Českého premiéra doprovodil expertní tým lékařů, kteří se podílí na vývoji české experimentální léčby. Čeští experti jednali se svými izraelskými kolegy o zkušenostech a nejlepších postupech léčby covid-19. Projednali také možnost využití nového izraelského experimentálního léku na covid v České republice. Lék byl vyvinut ve výzkumné laboratoři Ichilovovy nemocnice, pacientům se podává formou inhalace a vykazuje velmi slibné výsledky.

Premiér Babiš ocenil sdílení zkušeností Izraele v boji proti pandemii covidu a pomoc České republice zasláním pěti tisíc vakcín. Izrael se stal světovým lídrem ve vakcinaci obyvatel a rychle se blíží dosažení kolektivní imunity. „Naši experti měli možnost diskutovat velice detailně zkušenosti s pandemií covid-19. Izrael je velice daleko s očkováním, jsou nejlepší na světě,“ dodal premiér.

Premiér Babiš při své návštěvě v Jeruzalémě slavnostně otevřel novou pobočku zastupitelského úřadu České republiky v Tel Avivu. „Izrael je náš strategický partner a já jsem měl možnost společně s ministrem vnitra a ministrem zahraničí otevřít pobočku našeho zastupitelského úřadu v Jeruzalémě. Myslím, že je to důkaz našeho přátelství s Izraelem, našich tradičních přátelských vztahů,“ řekl předseda vlády České republiky po slavnostním ceremoniálu.

 

Zdroj: Prima CNN, Vlada.cz, Facebook, foto ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button