Koronavirus

Britská mutace masivně zasáhla v Česku první okresy. Má ji třetina testovaných

Obávaná britská mutace koronaviru se šíří Českem. Testy ji prokázaly ve vzorcích z Trutnovska, Náchodska a Prahy. Nový typ nákazy se dle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) objevil ve zhruba 30 % odebraných vzorků.

Na Trutnovsku se britská varianta viru objevila ve více než 60 % odebraných vzorků, na Náchodsku to bylo 45 %. V Praze se zmutovaný virus dle informací SZÚ objevil pouze v desetině zkoumaných vzorků.

Na možný průnik britské mutace koronaviru z Německa do Královéhradeckého kraje upozornil dle vyjádření SZÚ ministerstvo zdravotnictví a hygieniky evropský Systém včasného varování a reakce na přenosné nemoci (EWRS). Nový typ nákazy se následně objevil ve vzorcích z Trutnovska a Náchodska.

Britskou verzi koronaviru ale testy prokázaly také ve vzorcích z laboratoře Pronatal v Praze. Podle celkové analýzy vzorků z těchto tří oblastí se zmutovaným virem nakazila zhruba třetina testovaných.

Nový typ koronaviru je dle odborníků až o 70 procent nakažlivější než běžná varianta. K tomu, abyste se nakazili, navíc stačí i kratší čas než dřívě uváděných 15 minut.

Zdroj: čtk, tn.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button