Koronavirus

Blatný to má sečtené. K výměně ministra zdravotnictví možná dojde už příští týden

Dny ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ve vládě jsou podle informací CNN Prima NEWS téměř sečteny. Babiš chce Blatného vyměnit buď příští týden, nebo po Velikonocích. Informace o odvolání ministra potvrdilo redakci několik zdrojů.

O konci Blatného se spekuluje už několik týdnů. Babiš výměnu ministra zdravotnictví vždy popíral, minulý týden ale vyšlo najevo, že nabídl post ministra zdravotnictví epidemiologovi Petru Smejkalovi. Ten funkci odmítl.

Mezi Babišovy adepty patří ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Podle informací redakce má ale Babiš v merku i další jména.

Na tom, že Blatný brzy skončí, se měl Babiš domluvit s prezidentem na pondělní schůzce v Lánech. Prezident v Partii na CNN Prima NEWS koncem února uvedl, že je to především věc pana premiéra. Zeman ale dlouhodobě tlačí na odvolání Blatného i ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Zvažovala se také rošáda, že by resort zdravotnictví připadl ČSSD a české diplomacii by nově šéfoval ministr za hnutí ANO.

„Protože máme koaliční dohodu, tak dobře víte, že například pan Hamáček musí navrhnout něco panu premiérovi, pan premiér musí něco navrhnout mně a já jenom jako prognostik předem říkám, že pokud mi to navrhne, tak mu vyhovím,“ uvedl tehdy Zeman v Partii.

Babišův otloukánek

To, že Babiš nemá Blatného zrovna v lásce, je jakési veřejné tajemství. Babiš v minulosti kritizoval Blatného za špatný marketing ministerstva, za nepodařenou a opožděnou kampaň k očkování. Premiérovi vadily také odchody desítek lidí z resortu zdravotnictví nebo to, že se Blatný dostatečně neradí s odborníky. Minulý týden poslal Blatnému dokonce vytýkací dopis.

Babiš se údajně k Blatnému nechová s respektem ani na jednáních vlády. „Blatný je Babišův otloukánek. Premiér třeba na jednání kabinetu Blatnému vmetl, že jeho číslům, grafům a čárám nevěří,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj, který se schůzí vlády účastní.

Blatný doposud nechtěl debaty o svém budoucím vládním angažmá komentovat. „Co se týká různých spekulací o mém místě, tak se budu jenom opakovat. Přišel jsem do úřadu dělat práci odbornou, budu ji dělat, dokud k tomu budu mít mandát. A nevidím teď nějaký další důvod se bavit o jiných spekulacích,“ odvětil Blatný minulý týden ve čtvrtek po jednání vlády na dotaz CNN Prima NEWS.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button