Koronavirus

Blatný: Rozvolnění po 21. březnu? Procházka v sousední obci, víc nečekejte

Ministr zdravotnictví na páteční tiskové konferenci naznačil, jak by se po 21. březnu mohla rozvolnit protiepidemická opatření. Úpravy očekává jen kosmetické.

Od pondělí 22. března by si Češi už mohli jít zasportovat nebo se projít i za hranice katastru své obce. Další výrazné rozvolňování přísných protiepidemických opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zatím lidé nemohou očekávat. Případné změny opatření projedná vláda koncem příštího týdne.

Nadcházející týden bude posledním ze tří týdnů, na které vláda vyhlásila přísná opatření, především omezení pohybu mezi okresy a procházek či sportu pouze v katastru obce, ve které lidé bydlí.

Možné uvolnění podle Blatného už probrala epidemiologická skupina Ministerstva zdravotnicví a o víkendu jej chce ministr probrat s odbornými skupinami, hlavní hygieničkou a iniciativami některých politických stran.

„Koncem týdne bych šel s návrhem na vládu,“ uvedl Blatný a dodal, že si nemyslí, že po 21. březnu by mělo dojít k výraznému rozvolňování ve smyslu „otevírání čehokoliv“.

„Mohl by se zvýšit perimetr při volnočasových aktivitách, nic dalšího si zatím sám neumím představit,“ dodal Blatný. V současnosti si lidé volnočasových aktivit, například procházek nebo běhání, mohou užívat jen v katastru své obce.

Blatný na tiskové konferenci také představil aktuální čísla týkající se očkování. Ke čtvrtku 11. března bylo v Česku podáno 999 395 dávek vakcíny. „K této minutě to bylo již více než milion,“ uvedl na páteční odpolední tiskové konferenci.

Dodávky větzších počtů vakcín do Česka očekává už tento měsíc. „Během března by mělo přijít 1 133 694 dávek, nejčastěji od firmy Pfizer, v dubnu pak minimálně 2,1 milionu dávek. Ve druhé polovině ale očekáváme i dávky od Johnson & Johnsonm tak bude dávek ještě více,“ řekl Blatný. V narážce na diskuse o použití ruské vakcíny Sputnik zopakoval, že Česko očkuje pouze schválenými a bezpečnými vakcínami.

Do očkování se podle něj zapojilo už více než 63 procent ordinací praktických lékařů, kteří do čtvrtka podali přes 57 tisíc dávek vakcín, a to především lidem nad 80 let a v kategorii 70 až 79 let. Alespoň jednu dávku vakcíny už dostalo přes 55 procent lidí starších 80 let.

Registrace další věkové kategorie, tedy lidí nad 60 let věku by měla odstartovat v dubnu.

Účinnost očkování se podle ministra stále více projevuje u snižující se nemocnosti zdravotnického personálu, který je nyní potřeba v nemocnicích, na které je kladena velká zátěž – leží v nich nejvíc pacientů od začátku epidemie.

„Při počtu nakažených zdravotníků, jaký byl v minulosti, by systém v tuto chvíli už dávno nefungoval,“ míní Blatný. Klesá prý i počet nakažených pracovníků a klientů pobytových sociálních zařízení.

Upozornil také, že koronavirus už není jen onemocněním starých lidí, ale že se snižuje průměrný věk lidí, kteří s nemocí covid-19 skončí v nemocnici a i na jednotkách intenzivní péče. „A bohužel někdy i s fatálním koncem,“ uvedl Blatný. Podle něj se takové případy týkají i lidí kolem 40 let.

Celoplošné testování ve firmách má zachycenou pozitivitu u jednoho až dvou procent všech testů, což je srovnatelné se záchytem u plošného antigenního testování pro veřejnost, které je dostupné od konce loňského roku. „Počítejme s tím, že testování bude trvat několik měsíců, já odhaduji minimálně do května,“ řekl ministr.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button